Një fëmijë nga Jemeni vdes çdo 10 minuta mes luftës së udhëhequr nga Sauditët

Publikuar në Dhj. 5, 2020, 12:58 a.m.

Zyrtarët jemenas ngritën alarmin për një krizë humanitare të përkeqësuar si rezultat i luftës dhe bllokadës së udhëhequr nga  Arabia Saudite kundër vendit të varfër arab, duke thënë se "një fëmijë vdes çdo 10 minuta" në Jemen.

Ministria e Shëndetësisë e Jemenit lëshoi ​​paralajmërimin të martën dhe tha se mungesat e fondeve të ndihmës po përkeqësonin situatën humanitare në Jemen.

Sipas Kombeve të Bashkuara, nivelet akute të kequshqyerjes tek fëmijët jemenas nën pesë vjeç janë më të lartat e regjistruara ndonjëherë.

Muajin e kaluar, organi botëror paralajmëroi se Jemeni është në rrezik të pashmangshëm të urisë më të rëndë që ka parë bota në dekada.

Gjithashtu të martën, Kombet e Bashkuara (OKB) theksuan nevojën për një armëpushim në Jemen dhe paralajmëruan se agresioni i udhëhequr nga Arabia Saudite u kishte marrë jetën 233,000 njerëzve në vendin arab të varfër gjatë gjashtë viteve të fundit, njoftoi Press TV.

Zyra e KB për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) tha në një raport se, "Ky numër i madh është për të ardhur keq dhe i papranueshëm".

Sipas raportit, Jemeni aktualisht po përballet me krizën më të keqe humanitare në botë dhe më shumë se 80% e banorëve të saj kanë nevojë për ndihmë dhe mbështetje humanitare.

Arabia Saudite dhe një numër i aleatëve të saj filluan luftën ndaj Jemenit në muajin mars 2015 për të shtypur një kryengritje që kishte rrëzuar një regjim miqësor të Riadit.

Lufta ka dëmtuar rëndë infrastrukturën e Jemenit, duke shkatërruar spitalet, shkollat ​​dhe fabrikat.

OKB thotë se mbi 24 milion jemenas kanë nevojë urgjente për ndihmë humanitare, përfshirë 10 milion që vuajnë nga nivele ekstreme të urisë.

Fëmijët janë ndër viktimat më të rrezikuara të luftës saudite ndaj Jemenit, por çështja mezi ka tërhequr ndonjë përgjigje ndërkombëtare.

Agjencia e OKB për fëmijë paralajmëroi në fund të qershorit se mungesa e ndihmës humanitare mes pandemisë së koronavirusit kërcënoi të shtynte më shumë fëmijë në Jemen në prag të urisë.Burimi : IQNA