Sulmi me raketa i Jemenit vret 8 trupa saudite

Publikuar në Dhj. 3, 2020, 11:20 p.m.

Ushtria jemenase, e mbështetur nga forcat popullore, nisi një sulm me raketa kundër kampit Tadawain të koalicionit të udhëhequr nga Sauditët në Ma’rib të Jemenit, duke vrarë të paktën tetë forca saudite.

Zëdhënësi i Gjeneral Brigadierit  të Forcave të Armatosura të Jemenit Yahya Saree njoftoi të dielën se sulmi me raketa synonte dhomën e përbashkët të operacioneve të kampit të koalicionit në Ma’rib, Jemen qendror.

Sipas Saree, raketa balistike Badr-P e përdorur në këtë operacion vrau tetë dhe plagosi të paktën shtatë trupa të tjerë të koalicionit.

Zëdhënësi i Jemenit paralajmëroi se operacione të tilla kundër pozicioneve të koalicionit do të vazhdojnë për sa kohë që vazhdon agresioni saudit dhe rrethimi i Jemenit.

Ai gjithashtu vuri në dukje se forcat jemenase po vëzhgojnë dhe kontrollojnë lëvizjet e armikut dhe do t'i drejtojnë ata kudo që të jenë, njoftoi Press TV.

Mbështetur ushtarakisht nga SH.B.A., Anglia  dhe disa vende të tjera Perëndimore, Arabia Saudite dhe një numër i aleatëve të saj rajonalë filluan luftën shkatërruese ndaj Jemenit në Mars 2015 për të shtypur një kryengritje popullore që kishte përmbysur një regjim miqësor me Riadit.

Projekti i Vendndodhjes së Konflikteve të Armatosura dhe të Dhënave të Ngjarjeve me bazë në Sh.B.A vlerëson se lufta ka marrë më shumë se 100,000 jetë në Jemen.

Pothuajse 3,500 fëmijë janë vrarë në Jemen që nga viti 2015, thotë Qendra e të Drejtave të Njeriut në Jemen.

Ajo thotë se rreth 5,500,000 fëmijë jemenas janë gjithashtu në rrezik të kapjes së sëmundjeve për shkak të kequshqyerjes dhe mungesës së shërbimeve shëndetësore.

Në fund të vitit të kaluar, ministria e shëndetit e Jemenit paralajmëroi se rreth tre milion fëmijë nën moshën pesë vuanin nga kequshqyerja, 400,000 prej të cilëve vuanin nga kequshqyerja e rëndë dhe ishin në rrezik të vdekjes çdo dhjetë minuta nëse nuk merrnin kujdesin e duhur mjekësor.

Më shumë se gjysma e spitaleve dhe klinikave të Jemenit janë shkatërruar ose mbyllur gjatë luftës në një kohë kur jemenasit kanë nevojë për furnizime mjekësore për të luftuar pandeminë COVID-19.

Të paktën 80 përqind e popullsisë prej 28 milion banorësh varen gjithashtu nga ndihma për të mbijetuar në atë që Kombet e Bashkuara (KB) e kanë quajtur krizën më të keqe humanitare në botë.Burimi : IQNA