Varrimi i Dëshmorit Fakhrizadeh do të mbahet të hënën

Publikuar në Dhj. 1, 2020, 10:27 p.m.

Varrimi për shkencëtarët iranianë Mohsen Fakhrizadeh do të mbahet të hënën në Teheran, njoftoi Ministria e Mbrojtjes.

Fakhrizadeh, një shkencëtar i vjetër bërthamor dhe i mbrojtjes, u vra nga persona të armatosur të panjohur në një qytet të vogël në lindje të Teheranit të premten në mbrëmje.

Pasi mori plagë nga një shpërthim makine dhe plumba, Fakhrizadeh u dërgua në spital me një helikopter, por u nënshtrua plagëve disa orë më vonë.

Regjimi sionist i Izraelit besohet të ketë qenë pas vrasjes.

Zyra e marrëdhënieve me publikun e Ministrisë së Mbrojtjes iraniane tha se trupi i dëshmorit do të dërgohet në faltoret e shenjta të Imam Rizait  (a.s.) në Mashhad dhe Hazret Masoumeh (a.s.) në Kum  para se të mbërrijë në Teheran për varrim të hënën.

Në mënyrë që të parandalohen tubimet e mëdha mes pandemisë së koronavirusit, në procesionin e varrimit do të marrin pjesë vetëm anëtarët e familjes së dëshmorit dhe zyrtarë të rangut të lartë ushtarak dhe të mbrojtjes, shtoi ai.Burimi : IQNA