Hizbullahu ngushëllon për ish-kryeministrin sudanez Sadik al-Mahdi

Publikuar në Dhj. 1, 2020, 9:34 p.m.

Lëvizja e Rezistencës së Hizbullahut të Libanit lëshoi ​​një mesazh ngushëllimi për vdekjen e ish-kryeministrit Sudanez, Sadik al-Mahdi, duke thënë se ai ishte një mbështetës i vendosur i Palestinës që kundërshtonte çdo formë të normalizimit me Izraelin.

Në një deklaratë të enjten, lëvizja e quajti zyrtarin e ndjerë një nga "personalitetet e shquara" midis atyre që përkrahin "ideologjinë dhe luftën e arrogancës anti- [globale]".

Al-Mahdi, pra, ishte një mbrojtës i çështjes palestineze të çlirimit nga pushtimi dhe agresioni izraelit dhe një administrator i rrugës së rezistencës kundër regjimit okupues, shtoi ai, sipas Press TV.

Al-Mahdi, lëvizja tha, do të kundërshtonte me forcë çdo lloj afrimi me regjimin izraelit, veçanërisht çdo tentative që përfshin Sudanin, ku ai do të përpiqej të ruante unitetin kombëtar, si dhe identitetin kombëtar dhe islamik.

Politikani kryesor sudanez vdiq nga një infeksion koronavirusit tri javë pasi u shtrua në spital në Emiratet e Bashkuara Arabe, thanë burimet familjare dhe një deklaratë e partisë më herët gjatë ditës.

Mahdi, 84 vjeç, ishte kryeministri i fundit i Sudanit i zgjedhur në mënyrë demokratike dhe u rrëzua në 1989 në grusht shteti ushtarak që solli ish-presidentin Omar al-Bashir në pushtet. Partia e moderuar Umma ishte një nga partitë më të mëdha të opozitës nën Bashirin, dhe Mahdi mbeti një figurë me ndikim edhe pasi u rrëzua në vitin 1989.

Ndërrimi i tij erdhi menjëherë pasi Khartoumi dhe Tel Avivi hynë në një marrëveshje normalizimi që vendi afrikan ishte në rrugën e nënshkrimit nga Shtetet e Bashkuara.

Shtetet e Bashkuara kishin ndërmjetësuar tashmë dy marrëveshje të tilla midis njësisë okupuese dhe aleatëve të vendosur të Uashingtonit në Gjirin Persik të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit.

Lëvizja palestineze e rezistencës së Hamasit gjithashtu lëshoi ​​një mesazh ngushëllimi, duke shprehur mirënjohje ndaj zyrtarit të ndjerë Sudanez për mbështetjen e tij për Palestinën dhe të drejtat e njerëzve të vendit të tij.Burimi : IQNA