Golani do të kthehet në Siri: Zëvendësministri i Jashtëm

Publikuar në Nën. 28, 2020, 2:30 a.m.

Zëvendës Ministri i Jashtëm i Sirisë, Ayman Sousan dënoi vizitën e Sekretarit të Shtetit të SHBA Mike Pompeo në lartësitë e okupuara Golan, duke thënë se territori do të kthehet në Siri.

Duke folur për TV Al-Manar, Sousan tha se lëvizja nga Pompeo ishte e barabartë me sfidimin e ligjeve ndërkombëtare dhe rezolutave të OKB.

Administrata e SHBA-ve zbaton politikat e regjimit Sionist në rajon, tha ai.

Zyrtari sirian nënvizoi se Golani i përket vendit arab dhe ka konsensus ndërkombëtar kundër lëvizjes së SHBA për të njohur aneksimin e saj nga regjimi sionist.

Pompeo arriti në Tel Aviv të mërkurën për udhëtimin e tij të fundit në tokat e okupuara para se të linte detyrën në Janar.

Ai bëri një vizitë në lartësitë e okupuara Golan gjatë udhëtimit.

Siria u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara për të dënuar vizitën provokuese, duke e quajtur atë "një shkelje flagrante" të sovranitetit sirian.

Izraeli pushtoi  Lartësitë e Golanit  nga Siria në fazat përmbyllëse të Luftës së tij Gjashtë Ditore me 1967 me vendet arabe, të cilat gjithashtu panë regjimin të pushtonte territoret palestineze të Bregut Perëndimor, Jerusalemin Lindor al-Kuds dhe Rripin e Gazës.

Tel Aviv aneksoi në mënyrë të njëanshme Lartësitë Golan në vitin 1981 në një lëvizje që nuk njihej ndërkombëtarisht.

Damasku ka rikonfirmuar vazhdimisht sovranitetin e tij mbi Lartësitë Golan, duke thënë se territori duhet të rikthehet plotësisht në kontrollin e tij.

Në Mars 2019, Presidenti i SHBA Donald Trump nënshkroi një dekret duke njohur "sovranitetin" izraelit mbi Golanin e pushtuar gjatë një takimi me Netanyahu në Uashington.Burimi : IQNA