Katari kritikon normalizimin me Izraelin, bën thirrje për ‘Unitet’

Publikuar në Nën. 22, 2020, 12:03 a.m.

Ministri i Jashtëm i Katarit qortoi Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin dhe Sudanin për normalizimin e marrëdhënieve të tyre me Tel Avivin, duke bërë thirrje për një "front të bashkuar" kundër pushtimit izraelit të territoreve palestineze.

"Unë mendoj se është më mirë të kesh një front të bashkuar (arab) për të vendosur interesat e palestinezëve (së pari) për t'i dhënë fund okupimit (Izraelit)", tha të hënën   Shejh  Muhammed bin Abdulrahman Al-Thani të Forumit Global të Sigurisë Globale.

Diplomati i Katarit tha se ndarja nuk është në interes të përpjekjeve të bashkërenduara arabe për t'i bërë izraelitët të negociojnë me palestinezët dhe t'i japin fund pushtimit me dekada të Palestinës, njoftoi Press TV.

Në muajt e fundit, Izraeli ka nënshkruar marrëveshje normalizimi të ndërmjetësuara nga SH.B.A. me Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin  dhe Sudanin  dhe disa vende të tjera në botën arabe gjithashtu pritet të ndjekin shembullin.

Marrëveshjet e normalizimit, megjithatë, kanë tërhequr shumë dënime nga palestinezët, të cilët kërkojnë një shtet të pavarur në Bregun Perëndimor të okupuar dhe Rripin e Gazës, me Jerusalemin Lindor al-Kuds si kryeqytetin e tij. Ata thonë se marrëveshjet injorojnë të drejtat e tyre dhe nuk i shërbejnë çështjes Palestineze, duke thirrur Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin  dhe Sudanin  për tradhëti në çështjen e tyre.

Në vërejtjet e tij të së hënës, ministri i jashtëm i Katarit tha për shtetet që vendosën lidhje me Izraelin, "u takon atyre në fund të ditës të vendosin se çfarë është më e mira për vendet e tyre."

Shejk Muhammed tha se Doha mban disa marrëdhënie me Izraelin, por kjo është e kufizuar vetëm në çështjet që kanë të bëjnë me palestinezët siç janë nevojat humanitare ose projektet e zhvillimit.

Katari tashmë është informuar nga zyrtarët izraelitë si midis arabëve dhe vendeve të tjera me shumicë myslimane që mund të krijojnë lidhje zyrtare me Izraelin.

Zyrtarët e Emirateve të Bashkuara Arabe pretendojnë se vendi mbetet i përkushtuar ndaj shtetësisë Palestineze dhe se marrëveshja e tij me Izraelin kishte ndaluar aneksimin e mëtejshëm të tokave që Palestinezët kërkojnë për një shtet.

Deri në këtë vit, Izraeli kishte vetëm marrëdhënie zyrtare aktuale me vetëm dy shtete arabe - fqinjët e tij Egjiptin dhe Jordaninë - të vendosura nën marrëveshjet e paqes të arritura dekada më parë.Burimi : IQNA