Vdes ministri i jashtëm veteran i Sirisë, Walid Moalem

Publikuar në Nën. 18, 2020, 3:54 a.m.

Diplomati i lartë i Sirisë dhe Ministri i Jashtëm për një kohë të gjatë Walid Al-Muallem, një mbrojtës i vendosur i shtypjes së përgjakshme të Presidentit Sirian Bashar al Assad ndaj protestuesve paqësorë që shkaktoi një konflikt të vjetër një dekadë, ka vdekur, raportoi TV shtetëror të hënën herët.

Nuk kishte detaje për shkakun e vdekjes, por 79-vjeçari ishte prej vitesh në gjendje të dobët shëndetësore me probleme të zemrës.

Al-Muallem u emërua për herë të parë ministër i jashtëm në vitin 2006 dhe gjithashtu mbajti postin e zv / kryeministrit

Diplomati veteran e pa prirjen e vendit të tij drejt Iranit dhe Rusisë, të cilat kanë ndihmuar në mbështetjen e sundimit të Asadit dhe lejuan udhëheqësin autoritar të rimarrë pjesën më të madhe të territorit që dikur humbi nga kryengritësit.

Siria shpërtheu në luftë civile gati një dekadë më parë pasi Assadi  në 2011 filloi një shtypje brutale të protestuesve që kërkonin fundin e sundimit të familjes së tij.

Al-Muallem akuzoi Uashingtonin dhe Perëndimin për nxitjen e trazirave të vendit dhe etiketoi kryengritësit e armatosur si "terroristë" në një konflikt që ka kushtuar dhjetëra qindra mijëra vdekje dhe çoi në eksodin e miliona refugjatëve.Burimi : The Arab News