34 të vrarë pas sulmit të armatosur me autobus në Etiopi

Publikuar në Nën. 18, 2020, 2:49 a.m.

Dhjetëra njerëz janë vrarë në "sulm të tmerrshëm" në Etiopinë perëndimore, tha organi kombëtar i të drejtave të njeriut.

Njerëz të armatosur në Etiopinë perëndimore vranë të paktën 34 persona në një sulm ndaj një autobusi të shtunën në mbrëmje, tha të dielën organi kombëtar i të drejtave të njeriut, ndërsa frika rritet nga një vakum sigurie në vend mes një fushate ushtarake në veri.

Komisioni Etiopian për të Drejtat e Njeriut tha se numri i njerëzve të vrarë ka të ngjarë të rritet pas asaj që e quajti një sulm "të tmerrshëm" ndaj autobusit të pasagjerëve në rajonin Benishangul-Gumuz. Ai tha se kishte raporte për sulme "të ngjashme" dhe të njerëzve që iknin nga dhuna, në pjesë të tjera të rajonit, njoftoi Reuters.

"Sulmi i fundit është një shtesë e zymtë e kostos njerëzore të cilën ne e mbajmë së bashku", tha Daniel Bekele, kryetari i komisionit, në një deklaratë.

Ai u bëri thirrje autoriteteve rajonale dhe federale të punojnë së bashku në një strategji për Benishangul-Gumuz për shkak të "ritmit të pandërprerë" të sulmeve atje. Burra të milicisë së armatosur vranë të paktën 45 njerëz në të njëjtin rajon në shtator, sipas qeverisë etiopiane.

Dhuna vjen në mes të një lufte 12-ditore midis qeverisë Etiopiane dhe rajonit të paqëndrueshëm Tigray në veri të vendit. Ekspertët thonë se konflikti mund të inkurajojë grupe të tjera etnike të shfrytëzojnë kaosin për të kërkuar më shumë autonomi, ndërsa rivendosja e forcave në Tigray mund të lërë të ekspozuara rajonet e tjera.Burimi : World News