COVID-19 vret 462 më shumë në Iran, një rekord që nga shpërthimi i tij

Publikuar në Nën. 16, 2020, 12:51 a.m.

Zëdhënësja e Ministrisë së Shëndetësisë të Iranit, Sima Sadat Lari tha të mërkurën se rreth 462 iranianë të tjerë kanë vdekur nga sëmundja e koronavirusit (COVID-19) gjatë 24 orëve të fundit.

Zëdhënësja e Ministrisë së Shëndetësisë tha se me 462 vdekje të reja, numri i përgjithshëm i të vdekurve në vend COVID-19 u rrit në 39,664.

Rreth 11,780 raste të reja të infektimit me COVID-19 u gjetën gjatë 24 orëve të fundit, rreth 3,339 prej të cilëve janë shtruar në spital, shtoi Sadat Lari.

Ajo tha se gjithsej 715,068 iranianë janë konfirmuar të infektuar me COVID-19, rreth 536,105 prej të cilëve janë shëruar ose janë lëshuar nga spitalet.

Rreth 5,601 pacientë të tjerë COVID-19 janë në gjendje kritike dhe po trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv, tha më tej zëdhënësja.

Sadat Lari shtoi se 5,344,821 teste të koronavirusit janë kryer deri më tani në Iran.Burimi : IRNA