Muhammed bin Salman përgëzon Bidenin për zgjedhjet në SHBA

Publikuar në Nën. 12, 2020, 3:30 a.m.

Mbreti i Arabisë Saudite dhe princi i saj i fuqishëm  uruan  Bidenin për fitoren në zgjedhjet presidenciale të SHBA, si dhe mediat shtetërore, një ditë pasi rrjetet televizive e shpallen fitues.

Mbreti Salman dhe Princi i Kurorës Muhammed bin Salman dhe dërguar mesazhe urimi presidenciale për zgjedhjen  e  Bidenit  dhe nënkryetares Kamala Harris, njoftoi Agjencia Zyrtare Saudite e Shtypit.

Ai shtoi se mbreti theksoi "sfidat e ngushta historike të dy kërkesave të tyre, të gjitha ato që kërkohen me forcë dhe do të zhvillohen më shumë se të gjitha fushat".

Eksportuesi kryesor i naftës Saudite ishte vendi i fundit i Gjirit që raporton duke uruar Biden për fitoren e tij ndaj Presidentit të SHBA Donald Trump.

Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini, Kuvajti, Omani dhe Katari të gjithë e kanë uruar kandidatin Demokrat për suksesin e tij deri në mbrëmjen e shtunës.

Në vitin 2017, Arabia Saudite priti Trumpin si vizitorin e  parë zyrtar  jashtë shtetit. Presidenti vendos që lidhet shumë me ngusht, sesa me sundimtarin de facto Princin Muhammed.

Shumë nga politikat e Trumpit  janë duke e mbrojtur mirë Arabinë Saudite dhe një tjetër gjë tjetër në Gjirit, duke tërhequr vëmendjen e tij në mënyrë të duhur nga energjia bërthamore e Iranit 2015 dy vjet më parë dhe rivendosja e sanksioneve në Republiken Islamike.Burimi : The New Arab