Rusia, Irani, Turqia punojnë në takimin e ardhshëm të Astana

Publikuar në Nën. 10, 2020, 3:27 a.m.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova ka thënë se Rusia, Irani dhe Turqia po punojnë në agjendën për takimin e ardhshëm ndërkombëtar të nivelit të lartë mbi Sirinë në formatin Astana, që u shty në mes të pandemisë së koronavirusit.

Gjatë një konferencë të enjten, Zakharova tha se Rusia del në favor të ruajtjes së formatit Astana për të lehtësuar zgjidhjen e krizës në Siri që ka provuar efektivitetin e saj dhe i jep nota të larta nivelit të bashkëpunimit të arritur nga të tre vendet të konsideruara si garantuese të procesi

"Për shkak të një vale të re të pandemisë, datat për takimin e 15-të ndërkombëtar mbi Sirinë në atë platformë duhet të shtyhen prapa," tha ajo, sipas TASS.

"Ne jemi duke u përpjekur të përfitojmë nga kjo pauzë e detyruar për të menduar së bashku me partnerët se si të plotësojmë takimet e Astana me tema të reja konkrete së bashku me diskutime konkrete në lidhje me mundësinë e tejkalimit të problemeve ekzistuese, në mënyrë që të bëjmë temën e kësaj duke u takuar jo vetëm me ngjarje, por edhe efektive dhe konstruktive ", tha zëdhënësja.

Garantuesit gjithashtu do të mendojnë për dhënien e këtyre takimeve "një shtysë të re, përfshirë përmes veprimtarisë më të lartë brenda kornizës së grupit të punës për lirimin e të arrestuarve / rrëmbyerve, dorëzimin e trupave dhe kërkimin e të zhdukurve", shtoi Zakharova.

Irani, Rusia dhe Turqia kanë udhëhequr një iniciativë paqësore për t'i dhënë fund krizës Siriane. Nisma njihet si procesi i Astana, sepse kryeqyteti i Kazakistanit, Nur-Sulltan, i quajtur më parë Astana, fillimisht priti takimet.

Procesi i Astana deri më tani ka rezultuar në dy marrëveshje.   Marrëveshja e parë u nënshkrua në Nur-Sulltan, duke rregulluar krijimin e zonave të de-përshkallëzimit në të gjithë Sirinë, përfshirë në pjesë të Idlibit.

Marrëveshja e dytë u nënshkrua në qytetin turistik rus të Soçit, duke lejuar Ankaranë të sillte një numër të vogël forcash te njeriu postet e vëzhgimit për të forcuar de-përshkallëzimin.

Nën iniciativën e Astana, një takim ishte planifikuar për në Mars 2020, por u shty mes pandemisë së koronavirusit.

Siria është mbërthyer nga militantizmi i mbështetur nga të huaj që nga marsi i vitit 2011. Sidoqoftë, konflikti ka mbaruar ndërsa qeveria siriane rivendos kontrollin mbi pjesët e mbajtura më parë nga grupe terroriste.