Jemenasit dënojnë marrëveshjet e normalizimit me Izraelin

Publikuar në Tet. 18, 2020, 2:18 a.m.

Jemenasit dolën në rrugët e provincës juglindore të Hadhramaut për të protestuar kundër marrëveshjeve të normalizimit midis disa regjimeve arabe dhe Izraelit.

Protestuesit organizuan një tubim në Hadhramaut të Mërkurën, duke mbajtur parulla që lexonin se "Ne do të pranojmë vetëm ato që kënaqin popullin Palestinez".

Protesta vjen pasi Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe) dhe Bahreini nënshkruan marrëveshje të diskutueshme për normalizimin e lidhjeve me Izraelin në Shtëpinë e Bardhë në 15 Shtator, mes zemërimit në të gjithë Palestinën dhe Botën Myslimane.

Palestinezët, të cilët kërkojnë një shtet të pavarur në Bregun Perëndimor të okupuar dhe Gaza, me Jerusalemin Lindor si kryeqytetin e tij, i konsiderojnë marrëveshjet si tradhti ndaj çështjes së tyre.

Një raport izraelit, i cili bazohet në një sondazh të porositur nga ministria e çështjeve strategjike të Izraelit, zbuloi se 81 përqind e përdoruesve arabë të mediave sociale kishin komente "negative" në lidhje me marrëveshjet e fundit të normalizimit të nënshkruara midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahrejnit, dhe 8% kishin pikëpamje "shumë negative", ndërsa vetëm 5% i shikonin ato në një dritë pozitive.

Një sondazh tjetër zbuloi se popullatat arabe vazhdojnë të kundërshtojnë me shumicë njohjen e Izraelit dhe krijimin e lidhjeve me të.

Rezultatet e Indeksit Arab të Opinionit 2019-2020 treguan se kombet Arabe e shikonin Izraelin si kërcënimin kryesor me të cilin po përballej vendi i tyre.

Gjithashtu të mërkurën, protestuesit Jemenas denoncuan praninë e huaj në rajon, njoftoi Press TV.

Disa nga qytetet jugore të Jemenit kontrollohen nga militantët nga Këshilli i Përkohshëm Jugor separatist i mbështetur nga Emiratet e Bashkuara Arabe (STC).

Militantët STC përplaseshin rregullisht me militantët e mbështetur nga Riad, besnikë të qeverisë së ish-presidentit Abd Rabbuh Mansur Hadi, pavarësisht se ishin pjesë e fushatës së udhëhequr nga Sauditi kundër Jemenit.

Arabia Saudite dhe një numër i aleatëve të saj rajonalë filluan fushatën kundër Jemenit në Mars 2015, me qëllimin për të sjellë përsëri qeverinë e ish-presidentit Abd Rabbuh Mansur Hadi në pushtet.

Projekti i Vendndodhjes së Konflikteve të Armatosura dhe të Dhënave të Ngjarjeve (SH.B.A.) me bazë në Sh.B.A, një organizatë jo-fitimprurëse për hulumtimin e konflikteve, vlerëson se lufta ka marrë më shumë se 100,000 jetë njerëzish.

Militantët e mbështetur nga Sauditët dhe forcat rivale separatiste ranë dakord në korrik për të ndarë pushtetin në jug të Jemenit në një përpjekje për t'i dhënë fund luftës.Burimi : IQNA