Nasrallah paralajmëron presionin e SHBA për të ringjallur Daesh-in në Lindjen e Mesme

Publikuar në Tet. 1, 2020, 1:12 a.m.

Lëvizja e rezistencës  Hizbollahu eLibanit paralajmëroi në lidhje me një operacion në zhvillim për të ringjallur praninë e Daeshit në Lindjen e Mesme në mënyrë që të nxirrte një justifikim për praninë e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara në rajon nën maskën e luftimit të grupit terrorist Takfirist.

“Ekziston një operacion për ringjalljen e Daesh-it  në Irak dhe Siri dhe zona të tjera. Ringjallja e Daesh-it  synon të justifikojë praninë e vazhdueshme të forcave amerikane në rajon, ”tha Sekretari i Përgjithshëm i Hezbollahut Sajid  Hassan Nasrallah në një fjalim televiziv të martën.

Nasrallah, pra, kërkoi kujdes dhe vigjilencë kundër komploteve që synonin rajonin, njoftoi Press TV.

Nasrallah tha se grupi Takfirist  kishte arritur të kthente kokën në disa zona rajonale pas vrasjes së SH.B.A.-së ndaj Gjeneral Lejtnant Kassem Soleimani, ish-komandant i Forcës Kuds të Trupave të Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC), në Bagdad në janar.

Shtetet e Bashkuara filluan të drejtonin një koalicion të aleatëve të saj në Irak dhe Siri në vitin 2014 pas shfaqjes atje të veshjes terroriste që vetë Uashingtoni akuzohet gjerësisht për krijimin dhe mbështetjen.

Koalicioni që përmbante shumë vende ishte, megjithatë, duke bërë progres në mënyrë të dyshimtë të ngadaltë kundër Tekfirëve.

Iraku dhe Siria përfundimisht mundën Daeshin në fund të vitit 2017, me mbështetjen këshilluese ushtarake nën kujdesin e Gjeneralit Solejmani që u tregua e domosdoshme për fitoren e tyre.

Koalicioni i udhëhequr nga SH.B.A., megjithatë, e ka mbështetur praninë e tij deri më sot, përkundër pretendimeve të herëpashershme të Uashingtonit se kërkon të tërheqë forcat e saj.

Diku tjetër në fjalen  e tij, shefi i Hezbollahut i drejtoi vërejtjet e fundit Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara nga Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu rreth vendndodhjes së pretenduar ku lëvizja e rezistencës supozohet se ruan raketat e saj.

Nasrallah deklaroi se lëvizja e tij nuk i ruante predhat në zonat e banuara dhe ftoi të gjitha mediat për të inspektuar vendndodhjen që është veçuar nga Kryeministri izraelit.

Ai, ndërkohë, vuri në dukje se forcat izraelite ishin në gatishmëri pranë kufijve të Libanit, duke pasur frikë nga hakmarrja e Hezbollahut për vrasjen e Tel Avivit ndaj njërit prej anëtarëve të lëvizjes në Siri më parë gjatë vitit.

Nasrallah tha se ky ishte niveli më i lartë i gatishmërisë që regjimi okupator po përjetonte që nga viti 1948, kur filloi të pretendonte ekzistencen.    

Nasrallah iu drejtua ndërhyrjes së Presidentit francez Emanuel Macron në politikën e Libanit që nga shpërthimi i madh i nitratit të amonit që vrau të paktën 190 vetë në portin e kryeqytetit Beirut në gusht.

Ai vuri në dukje pretendimet e kreut të shtetit francez kundër Teheranit për ndërhyrje në punët e brendshme të Libanit, duke thënë, "Irani nuk është si Franca dhe nuk ndërhyn në punët e Libanit."

Sekretari i Përgjithshëm i Hezbollahut gjithashtu shprehu ngushëllimet e tij për shkatërrimin e hershëm të Emirit të Kuvajtit Sheik Sabah al-Ahmad al-Sabah.

Ai përshëndeti përpjekjet e sundimtarit të ndjerë drejt ndërprerjes së luftës civile të Libanit 1975-1990, pozicionin e qytetit të Kuvajtit nën të gjatë luftës së Izraelit në 2006 në Liban dhe përpjekjet e emirit drejt rindërtimit të vendit pas luftës së fundit.Burimi : IQNA