Numri i të vdekurve nga aksidenti i avionit në Ukrainë rritet në 26, me 1 të mbijetuar

Publikuar në Shta. 28, 2020, 2:11 a.m.

Në këtë foto të lëshuar nga Administrata Rajonale e Shtetit Kharkiv, rrënojat e një aeroplani ushtarak AN-26  pasi u rrëzua në qytetin Chuguyiv afër Kharkiv, Ukrainë, të premten vonë, 25 shtator, 2020. Një aeroplan ushtarak ukrainas që mbante studentë në një shkolla e aviacionit u rrëzua dhe shpërtheu në flakë ndërsa ulej, duke vrarë më shumë se njëzet njerëz. Dy persona të tjerë në bord u plagosën rëndë dhe katër persona u zhdukën. (Administrata Shtetërore Rajonale e Kharkiv përmes AP)

Kërkuesit duke kerkuar zonën ku u rrëzua një avion ushtarak ukrainas gjetën dy trupa të tjerë të shtunën, duke e çuar numrin e të vdekurve në 26. Një person mbijetoi.

Aeroplani, një binjak turboprop Antonov-26 që i përkiste forcës ajrore ukrainase, po mbante një ekuipazh prej shtatë dhe 20 kadetësh të një shkolle ushtarake të aviacionit kur u rrëzua dhe shpërtheu në flakë të premten në mbrëmje ndërsa po vinte për të zbritur në aeroportin në Chuhuiv , rreth 400 kilometra  në lindje të kryeqytetit Kiev.

Fillimisht dy persona i mbijetuan përplasjes, por një më vonë vdiq në një spital. Asnjë shkak për rrëzimin nuk është përcaktuar.

Presidenti ukrainas , Volodymyr Zelenskiy deklaroi të shtunën si një ditë zije për viktimat e rrëzimit dhe urdhëroi që fluturimet e avionëve An-26 të ndaleshin në pritje të hetimit të shkakut të rrëzimit.

Zelenskiy  vlerësim të plotë të gjendjes së pajisjeve ushtarake të vendit dhe tha se ai dëshironte një raport  zyrtar mbi rrëzimin deri më 25 tetor.

An-26 është një aeroplan transportues i përdorur nga operatorët ushtarakë dhe civilë. Pothuajse 1,400 nga aeroplanët janë prodhuar nga 1969 deri në 1986, sipas faqes së internetit të kompanisë. Mosha e avionit që u rrëzua të premten nuk u raportua menjëherë.

Një An-26 i regjistruar nga një kontraktor për Programin Botëror të Ushqimit u rrëzua në 22 Gusht ndërsa po ngrihej nga Juba në Sudanin e Jugut, duke vdekur  persona.Burimi : Associated Press