Udhëheqësi racist danez aplikon për shtetësinë suedeze për të përdhosur lirshëm Kur'anin

Publikuar në Shta. 8, 2020, 12:13 a.m.

Udhëheqësi danez i ekstremit të djathtë dhe racisti i dënuar Rasmus Paludan njoftoi se ai aplikoi për shtetësi suedeze për të qenë në gjendje të digjte lirshëm librin e shenjtë mysliman Kur’an në vend.

Një kopje e Kur’anit u dogj nga mbështetësit e udhëheqësit racist të grupit anti-islamik Tight Direction (Stram Kurs), në qytetin jugor të Suedisë, Malmo javën e kaluar.

Protesta u shoqërua me dhunë, e cila la disa oficerë policie të plagosur. Të paktën 10 persona u arrestuan. Policia gjithashtu ndaloi Paludan të hynte në Suedi për dy vjet.

"Sot, unë kam qenë në Ambasadën e Suedisë në Kopenhagë duke kërkuar hetim dhe konfirmim se kam të drejtë për një pasapor të Suedise, pasi babai i tij është me origjinë suedeze]," tha Paludan në faqen e tij të Facebook të mërkurën.

Paludan tha se ata i kërkuan leje policisë për të djegur Kur’anin në 12 shtator në rrethin Rinkeby të kryeqytetit të Stokholmit, një zonë e populluar kryesisht nga myslimanë dhe emigrantë.

Nëse shtetësia e tij nuk miratohet deri atëherë, miqtë e tij do të shkojnë në Stokholm dhe do të djegin Kur'anin, shtoi ai, njoftoi Anadolu Agency.

Organizata e Bashkëpunimit Islamik (OIC) dënoi të dielën djegien e një kopje të Librit të Shenjtë myslimanve.

Observatori Islamofobia i OIC, një organ që monitoron incidentet Islamofobike në të gjithë botën, mirëpriti masat e marra nga autoritetet suedeze kundër atyre që dogjën Kur’anin.

Në një deklaratë, vëzhguesi i bëri thirrje komunitetit mysliman në Suedi "të ushtrojë përmbajtje dhe të shmangë dhunën".Burimi : IQNA