7 të vrarë në shpërthimin terrorist në Alepo të Sirisë

Publikuar në Gus. 2, 2020, 4:02 a.m.

Një makinë  shpërtheu në qytetin very -perëndimor sirian  Azaz, i okupuar nga militantët e mbështetur nga turqit, duke vrarë të paktën shtatë dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë.

Incidenti ndodhi në një fshat afër qytetit të Azazit në provincën Alepo, njoftoi të dielën Agjensia Shtetërore Turke Anadolu.

I ashtuquajturi Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (SOHR) thotë se makina e bllokuar  shpërtheu në një rrethrrotullim që çon në hyrje të postës kufitare të Bab al-Salam.

Shefi i SOHR, Rami Abdel Rahman thotë se shtatë persona - përfshirë pesë civilë - janë vrarë dhe mbi 60 të tjerë janë plagosur, por Anadolu e vendos numrin e të plagosurve në 85.

Mes të plagosurve kishte gra dhe fëmijë, citon AFP të thoshte shefi i SOHR.

Civilët e plagosur, disa prej të cilëve janë në kushte kritike, janë transportuar përtej kufirit turk, dhe janë shtruar në spital në qytetin e Kilis, thuhet në raport.

Militantët e mbështetur nga  turqit kapën qytetin si rezultat i operacionit të Ankarasë Euphrates Shield të filluar në vitin 2016.

Siria Veriore tronditet rregullisht nga shpërthimet e bombave, që fajësohen nga Ankaraja në Njësitë e Mbrojtjes së Popullit të udhëhequr nga Kurdët (YPG), të cilat Turqia e konsideron si një  dore e zgjatur e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Sidoqoftë, SOHR fajëson Daeshin për sulmin e së dielës, duke thënë se ai ishte ndoshta në shenjë hakmarrjeje për një rritje të operacioneve nga forcat turke dhe të mbështetura nga Turqia kundër qelizave Daeshit  në rajon.

Sulmi vdekjeprurës u zhvillua ndërsa sirianet  votuan për të zgjedhur një parlament të ri, duke përfshirë, për herë të parë në vite, në ish-bastionet e rebelëve.

Më shumë se 7,400 vendvotime u hapën në orën 7:30 të mëngjesit me orën lokale   të dielën, duke përfshirë në ish-kështjellat militante të Ghoutas  Lindore, në lindje të Damaskut qendror, dhe fshatit jugor të provincës veri-perëndimore të Idlibit.

Partia Baath e Presidentit Bashar al-Asad dhe aleatët e tij pritet të fitojnë pjesën më të madhe të 250 vendeve të parlamentit në sondazhet e treta të tilla që do të mbahen në Siri qysh në kohën kur shpërtheu militantizmi i sponsorizuar nga jashtë në mars 2011.

Të dy sondazhet e mëparshme u zhvilluan në maj, përkatësisht  me 2012 dhe ne Prill 2016. Në zgjedhjet e fundit legjislative në vitin 2016, pjesëmarrja ishte 57.56 përqind.