Të paktën 9 të vrarë në sulmin e Talibanëve në Samangan të Afganistanit

Publikuar në Korrik 28, 2020, 12:40 a.m.

Një autobus vetëvrasës i Talibanve  goditi të hënën në veri të Afganistanit, duke vendosur një armë zjarri midis kryengritësve dhe forcave qeveritare ku u vranë të paktën nëntë njerëz dhe plagosën dhjetëra, thanë zyrtarët.

Sulmi u zhvillua në kryeqytetin krahinor Samangan të Aybak. Raz Muhamed Khan, një anëtar i këshillit të krahinës, tha që nëntë të vdekurit përfshinin një grua. Ai tha se kishte 63 të plagosur, por paralajmëroi se keto ishin vetëm shifrat fillestare dhe se numri i viktimave mund të rritet më tej.

Të paktën dy sulmues talebanë u vranë në shkëmbim zjarri, shtoi Muhamed Khan, raportoi AP.

Më herët, një shef i spitalit krahinor, Abdul Khalil Musadik, tha se të paktën 43 të plagosur - kryesisht civilë, përfshirë fëmijë - u dërguan në spitalet e zonës.