4 terroristë të PKK u vranë në operacionin antiterror në Irakun verior

Publikuar në Qershor 28, 2020, 12:52 p.m.

Si pjesë e Operacionit Claw-Tiger, i cili u fillua disa ditë pas Operacionit Claw-Eagle, Forcat e Armatosura Turke (TSK) deri më tani kanë shkatërruar më shumë se 500 caqe të PKK në rajonin Haftanin të Irakut verior.

Avionët turq kanë vrarë të paktën katër terroristë të PKK në rajonin Zap, në veri të Irakut vonë të Premten, tha Ministria e Mbrojtjes Kombëtare.

Ministria tha që sulmet ajrore u kryen në rajonin e Zap-it në koordinim me Operacionin Claw-Tiger të sapo filluar.

"Operacionet tona kundër organizatës terroriste PKK vazhdojnë me vendosmëri. Rreth 4 terroristë të PKK të zbuluar në rajonin verior Zap të Irakut u neutralizuan në një operacion ajror," tha ai.

Ministria njoftoi gjithashtu se një ushtar turk vdiq të premten në përleshje me terroristët e PKK.

Thuhet se ushtari turk ishte plagosur "në përleshje me terroristë në zonën e Operacionit Claw-Tiger" dhe vdiq në spital më vonë, pa dhënë detaje se ku ndodhën saktësisht përleshjet.

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar shprehu ngushëllimet e tij në llogarinë në Twitter të ministrisë, duke ndarë një foto të këmbësorisë turke Omer Kahya.

Sulmet ajrore vijnë mes Operacioneve të Turqisë Claw-Tiger dhe Claw-Eagle në veriun e Irakut, të nisura këtë javë për të siguruar sigurinë e popullit dhe kufijve turq duke neutralizuar kërcënimin e PKK dhe grupeve të tjera terroriste.

Forcat e Armatosura Turke (TSK) rregullisht kryejnë operacione ndërkufitare në Irakun verior, një rajon ku terroristët e PKK kanë strehë dhe baza ku kryen sulme në Turqi. Qeveria Rajonale Kurde e Irakut (KRG) gjithashtu e quajti më parë praninë e PKK-së në Sirinë si të papranueshme dhe u bëri thirrje militantëve të largohen nga zona.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 40-vjeçare kundër Turqisë, PKK - e renditur si një organizatë terroriste nga Turqia, Sh.B.A dhe Bashkimi Evropian - ka qenë përgjegjës për vdekjen e gati 40,000 njerëzve, përfshirë gra, fëmijë dhe foshnje.

Forcat turke të sigurisë kanë adoptuar strategji "përfundimi i terrorizmit në rrënjën e tij" .