Të paktën 60 vetë u vranë në sulmin militant në Nigeri

Publikuar në Qershor 24, 2020, 1:15 a.m.

Terroristët kanë vrarë të paktën 20 ushtarë dhe më shumë se 40 civilë dhe plagosur qindra në sulmet në Nigerinë veri-lindore, thanë banorët dhe një luftëtar i forcave të forcave civile.

Sulmet, në rrethet Monguno dhe Nganzai të shtetit Borno, erdhën vetëm disa ditë pasi militantët vranë të paktën 69 njerëz në një sulm ndaj një fshati në një zonë të tretë, Gubio.

Dy punëtorë humanitarë dhe tre banorë i thanë Reuters-it se militantët e armatosur me armë të rënda, duke përfshirë raketa, mbërritën në Monguno, një qendër për organizatat jo-qeveritare ndërkombëtare, rreth ores 11:00 me kohën lokale. Ata sulmuan forcat qeveritare, duke marrë disa viktima, por duke vrarë të paktën 20 ushtarë dhe duke pastruar zonën për tre orë.

Burimet thanë se qindra civilë u plagosën në zjarr në kryq, duke mbingarkuar spitalin lokal dhe duke detyruar disa prej të lënduarve të shtriheshin jashtë objektit në pritje të ndihmës.

Ata thanë se militantët gjithashtu vunë zjarr stacionin lokal të policisë dhe dogjën qendrën humanitare të Kombeve të Bashkuara në zonë, megjithëse një zëdhënës i KB tha se objekti pësoi vetëm dëme të lehta.

Militantët u shpërndanë  fletushka banorëve, në gjuhën lokale Hausa, duke i paralajmëruar ata të mos punojnë me ushtarakët, perëndimorët, me krishterë të bardhë ose "jo-besimtarët" e tjerë.

Militantët gjithashtu hynë në Nganzai në të njëjtën kohë të shtunën, sipas dy banorëve dhe një luftëtar i përbashkët i Task Force (CJTF). Ata arritën me motoçikleta dhe kamionë  dhe vranë më shumë se 40 banorë, thanë burimet.

Një zëdhënës ushtarak nuk u përgjigj thirrjeve për koment për sulmet. Zyrtarët e OKB nuk mund të arriheshin për komente.

shtunës dhe sulmin e Gubio.