Hamasi thotë se ka kapur dronen ushtarake izraelite duke fluturuar mbi Gaza

Publikuar në Maj 31, 2020, 10:37 a.m.

Grupi palestinez i rezistencës, Hamas, thotë se ka kapur një avion ushtarak izraelit që fluturonte mbi Rripin e Gazës.

Sipas mediave palestineze, droni u "qëllua" nga forcat e Hamasit në lindje të qytetit Dir al-Balah.

Ushtria izraelite pretendon se mjeti ajror pa pilot i kapur nga Hamasi  është një "Skylark" që është "rrëzuar" gjatë një "operacioni" mbi Rripin e Gazës.

Ai më tej pretendoi se UAV u rrëzua për shkak të një "gabimi teknik", por përjashtoi mundësinë që informacionet potencialisht të ndjeshme do të dilnin nga droni.

Së bashku me konfiskimin e telekomanduar, një nivel i lartë i trafikut të automjeteve ushtarake izraelite u raportua gjithashtu përgjatë kufirit të Gazës.

Regjimi izraelit rregullisht përdor drone për operacionet e zbulimit dhe atentatit, duke përfshirë shkelje të hapësirës ajrore palestineze, siriane dhe libaneze.

Hamas ka konfiskuar dronet  izraelite disa herë, ose pasi ato janë rrëzuar për shkak të problemeve teknike ose në vazhdën e qëllimit të tyre.

Grupi i rezistencës ka paralajmëruar regjimin e Tel Avivit kunder përshkallëzimit të tensioneve, duke paralajmëruar se do të përballonte pasojat.

Ushtria izraelite shpesh bombardon Gazën, me civilë si shënjestrën kryesore të sulmeve të tilla.