Myftiu irakian i kërkon kryeministrit të ri të dëbojë forcat e SHBA-ve

Publikuar në Maj 15, 2020, 12:54 a.m.

Myftiu i Irakut Shejh  Abdul-Mahdi al-Sumaidaie i bëri thirrje Kryrministrit   Mustafa al-Kadhimi të bëjë me guxim përpjekje për të detyruar forcat amerikane të tërhiqen nga Iraku.

Në një mesazh të premten, shejh al-Sumaidaie uroi al-Kadhdimi për marrjen e detyrës së Kryeministrit.

Ai gjithashtu i kërkoi Kryeministrit të ri të përpiqet të zgjidhë çështje dhe probleme të tilla si ato që lidhen me papunësinë, refugjatët, të burgosurit dhe të diplomuarit në universitet.

Myftiu i moshuar më tej bëri thirrje për përpjekje për dëbimin e forcave amerikane nga vendi.

Në një votim më 5 janar, parlamenti irakenë bëri thirrje për t'i dhënë fund pranisë së të gjitha trupave të huaj, përfshirë amerikanët.

Votimi erdhi dy ditë pasi ushtria amerikane - duke vepruar me urdhrin e Presidentit amerikan Donald Trump - filloi një sulm fatal të dronit ndaj komandantit të lartë iranian kundër terrorizmit, gjeneral lejtënant  Kassem Sulejmani, pas mbërritjes së tij në kryeqytetin e Irakut me ftesë të qeverisë së Bagdadit.

Sulmi gjithashtu mori  jetën e Abu Mahdi al-Muhandis, komandës së dytë të PMU, dhe tetë njerëzve të tjerë iranianë dhe irakianë.

Uashingtoni ka kërcënuar sanksionet nëse trupat amerikane do të ekspozohen në vend që t'i kushtojnë vëmendje thirrjes së parlamentit Irak për t'i dhënë fund okupimit të vendit.