Mbreti Saudit, Presidenti amerikan Trump ka bërë presion’ për të riafirmuar marrëdhëniet' mes tensioneve të naftës

Publikuar në Maj 15, 2020, 12:52 a.m.

Mbreti Salman i Arabisë Saudite dhe Presidenti amerikan Donald Trump të premten folën me telefon për të riafirmuar "partneritetin e fortë të mbrojtjes të Shteteve të Bashkuara-Saudite", tha Shtëpia e Bardhë, mes tensioneve në rritje që kanë parë aleatët për një kohë të gjatë përleshje mbi prodhimin e naftës të mbretërisë.

"Të dy udhëheqësit ranë dakord për rëndësinë e stabilitetit në tregjet globale të energjisë dhe riafirmuan partneritetin e fortë të mbrojtjes të Shteteve të Bashkuara-Saudite," tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Judd Deere.

"Presidenti dhe Mbreti Salman diskutuan gjithashtu çështje të tjera kritike rajonale dhe bilaterale dhe bashkëpunimin e tyre si udhëheqës të G7 dhe G20, përkatësisht."

Thirrja erdhi pasi raportet e lajmeve sugjeruan që SH.B.A. do të tërhiqte dy bateri anti-raketa Patriot dhe disa avionë luftarak nga Arabia Saudite, sipas një zyrtari amerikan.

Zyrtari tha që vendimi heq dy bateri që mbronin objektet e naftës në Arabinë Saudite, por lë dy bateri Patriot në bazën ajrore Prince Sultan në shkretëtirën Saudite, së bashku me sistemet e tjera të mbrojtjes ajrore dhe luftëtarët e avionëve.

Vendimi zvogëlon praninë amerikane në Arabinë Saudite vetëm disa muaj pasi Pentagoni filloi një ndërtim ushtarak atje për të luftuar kërcënimet nga Irani.

Rreth 300 trupa që stafin e dy baterive do të largoheshin gjithashtu nga Arabia Saudite, sipas zyrtarit, i cili foli në kushte anonimiteti për të diskutuar për operacionet e ndjeshme ushtarake.

Kur Arabia Saudite rriti prodhimin e naftës dhe uli çmimet këtë vit, republikanët akuzuan mbretërinë për përkeqësimin e paqëndrueshmërisë në tregun e naftës, e cila tashmë po vuante për shkak të pandemisë koronavirus.Burimi : The New Arab