Shtetet me armë bërthamore nuk mund t'i thonë Turqisë të mos ketë armë bërthamore

Publikuar në Shta. 21, 2019, 2:55 a.m.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan thotë se shtetet e armatosura me arme nukleare nuk mund ta ndalojnë Ankaranë blerjen e armëve bërthamore, në mesin e një mosmarrëveshje me SHBA për blerjen e pajisjeve ushtarake ruse nga Ankaraja.

"Disa vende kanë raketa bërthamore. Por (ata na thonë) ne nuk mund t'i kemi. Kete, jo, unë nuk mund ta pranoj, "tha  ai në një fjalim në provincën qendrore Sivas të Turqisë,  të mërkurën, raportoi presstv.ir.

Erdogan argumentoi gjithashtu se nuk ka asnjë shtet të zhvilluar në botë që nuk posedon armë bërthamore.

Ai më tej shtoi se Izraeli po përdor armët e tij bërthamore për të kërcënuar të tjerët.

"Ne e kemi Izraelin afër, gati si fqinjë. Ata i trembin (kombet e tjera) duke i zotëruar këto. Askush nuk mund t'i prekë, "tha ai.

Izraeli është poseduesi i vetëm i armëve bërthamore në Lindjen e Mesme, por nuk e konfirmojnë dhe as nuk e mohojë që ai  ka bomba atomike.

Regjimi i Tel Avivit vlerësohet të ketë 200 deri 400 koka bërthamore në arsenalin e tij. Regjimi okupues ka refuzuar të bashkohet me NPT në kundërshtim me presionin ndërkombëtar.

Megjithatë, Turqia është një nënshkruese e Traktatit për Mos-Përhapjen e Armëve Bërthamore (NPT) dhe Traktatin e Gjithëpërfshirjes së Ndalimit të Testit (CTBT), të cilat kanë për qëllim eliminimin e armëve bërthamore.

Vërejtjet vijnë në një kohë kur Turqia është në një rresht me SHBA për blerjen e sistemeve ruse të mbrojtjes raketore S-400.

Uashingtoni së fundmi e përjashtoi Ankaranë nga programi i saj luftarak i fshehtë F-35.

Erdogan ka sugjeruar që vendi i tij të kërkojë Rusinë për një alternative pas përjashtimit të saj F-35.

Turqia pohon se i duhen sisteme të mbrojtjes ajrore për të përmbushur kërcënimet e sigurisë, kryesisht që burojnë nga konflikti me  Sirinë fqinje.