Një palestinez u vra, dhjetra të plagosur në Gaza ne Marshin e Kthimit

Publikuar në Korrik 31, 2019, 5:04 p.m.

Forcat Pushtuse Izraelite vranë një qytetar palestinez dhe plagosën 56 të tjerë në të premten e 68-të të Marshit të Madh të Kthimit në Rripin e Gazës.

Ministria e Shëndetësisë tha se Ahmad al-Karra, 23 vjeç, vdiq pasi u qëllua në bark në lindje të Khan Younis, Gaza Jugore, ndërsa 56 protestues u plagosën nga municionet e drejtpërdrejta dhe nga gazi lotsjellës.

Mijëra palestinezë në të premten e 68-të të Marshit të Madh të Kthimit marshuan përgjatë kufirit midis Rripit të Gazës dhe territoreve të pushtuara palestineze të vitit 1948 për të shprehur solidaritet me refugjatët palestinezë në Liban.

Që nga fillimi i Marshit të Madh të Kthimit më 30 mars 2018, forcat izraelite kanë vrarë 319 protestues dhe kanë plagosur mbi 32,000.