Netanyahu u kërkon vendeve evropiane të sanksionojnë Iranin për uraniumin

Publikuar në Korrik 13, 2019, 12:03 p.m.

Kryeministri izraelit Binyamin Netanjahu të hënën i bëri thirrje shteteve evropiane të vendosin sanksione ndaj Iranit pasi tha se shkeli  kufirin e  pranuar mbi rezervat e uraniumit të pasuruar.

"Ju duhet të veproni sa më shpejt kundër  Iranit që shkeli shkeli marrëveshjen bërthamore", citon një deklaratë nga zyra e tij që ka thënë. "Kështu që unë ju them: Bëni atë. Vetëm bëjeni atë".

Irani tha të hënën se kishte tejkaluar një kufi mbi rezervat e saj të pasuruar të uraniumit të vendosur nën një marrëveshje bërthamore të vitit 2015 që ka dalë drejt rënies, pasi SHBA vendos një fushatë "presioni maksimal".

Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore vitin e kaluar dhe vendosën sanksione të ashpra mbi eksportet e naftës dhe transaksionet financiare të Iranit, si dhe sektorë të tjerë.

Teherani, i cili ka kërkuar të ushtrojë presion ndaj palëve të mbetura për të shpëtuar marrëveshjen, më 8 maj njoftoi se nuk do të respektojë kufirin e vendosur në uraniumin e pasuruar.

"Izraeli nuk do të lejojë Iranin të zhvillojë një armë bërthamore", tha Netanjahu të hënën.

"Po i bëj thirrje të gjitha vendeve evropiane, nderoni angazhimin tuaj," shtoi ai. "Ju u zotuat të aktivizoni mekanizmin e sanksioneve automatike të përcaktuar nga Këshilli i Sigurimit (OKB)".

Netanjahu ka kohë që ka bërë fushatë kundër marrëveshjes 2015.

Irani këmbëngul se programi i tij bërthamor është tërësisht për qëllime civile.

Izraeli konsiderohet fuqia kryesore ushtarake në Lindjen e Mesme dhe besohet gjerësisht se posedon arsenalin e tij të vetëm të padeklaruar, bërthamor.Burimi : The New Arab