Irani qëllon dhe shkatërron avionin spiunë amerikanë

Publikuar në Qershor 25, 2019, 2:40 a.m.

Forcat Ajrore të Gardës Revolucionare të Iranit  (IRGC) njoftun të enjten se ka qëlluar një avion spiun amerikan.

Në orët e hershme të të enjtes, forcat ajrore të IRGC-së rrëzuan një avion spiun amerikan, të identifikuar si RQ-4 Global Hawk, i cili kishte shkelur hapësirën ajrore iraniane në rajonin Kuh Mubarak, që gjendet në provincën Hormozgan, në jug të vendit, tha në një deklaratë.

RQ-4 zakonisht fluturojnë në lartësi të lartë për të kryer misionet e zbulimit.

Tensionet midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara u rritën pas shkeljes së marrëveshjes bërthamore të SHBA dhe ri imponimin e sanksioneve të gabuara në mospërfillje të plotë të Rezolutës 2231 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.Burimi : IRNA