Sulmohen dy xhami, Kur'ani shqyhet në Gjermani

Publikuar në Qershor 13, 2019, 11:09 p.m.

Dy xhami në Gjermani u sulmuan ndaras nga autorët e paidentifikuar në shtetet e Hesse dhe Bremen gjatë fundjavës.

Një xhami qendrore në qytetin gjerman Kassel që i përkiste Bashkimit Turko-Islamik për Çështjet Fetare në Hessen dhe Xhaminë Rahman në Bremen ishin objektivat e sulmeve me qëllim të keq, raportoi Yeni Safak.

Shumë faqe të kopjeve të Kur'anit të Shenjtë u shqyen dhe u shpërndanë në dysheme në Xhaminë Rahman.

Fotografitë nga vendi i ngjarjes tregojnë se vandalët thyen dritaret me gurë në Xhaminë Qendrore të Kasselit.

Seyfettin Eryoruk, kryatari i Fondacionit Xhamia Qendrore Kassel, tha se sulmi u krye herët në mëngjes para fillimit të namazit.

Prokurorët kanë nisur një hetim për incidentet, sipas raporteve.

Nuk pati raportime për asnjë viktimë.Burimi : IQNA