Digjet xhamia në Hagen të Gjermanisë

Publikuar në Maj 28, 2019, 11:05 p.m.

Shoqata turko-muslimane IGMG ka bërë thirrje për një hetim të plotë të sulmit të dyshuar të zjarrvënies të shtunën në një xhami në qytetin Hagen të Gjermanisë.

"Ne i bëjmë thirrje autoriteteve të zbatimit të ligjit të bëjnë një hetim të shpejtë dhe të plotë, të hulumtojnë autorët dhe t'i vënë ata nën pranga", tha në një deklaratë kryetari i IGMG, Kemal Ergun.

Xhamia e xhematit  në Hagen ka pësuar dëme serioze pasi një person i paidentifikuar ndezi zjarrin në kazanët e mbeturinave para ndërtesës.

Videoja e kamerave të sigurisë e lëshuar të shtunën tregoi një burrë me dy qen që ecnin përpara koshave të mbeturinave para zjarrit.

Gjermania ka dëshmuar rritje të Islamofobisë dhe urrejtjes në vitet e fundit.

Policia gjermane regjistroi 813 krime të urrejtjes kundër myslimanëve vitin e kaluar. Të paktën 54 muslimanë u plagosën në sulme, të cilat u kryen kryesisht nga ekstremistët ekstremistë të djathtë.

Gjermania, një shtet me mbi 81 milion banorë, ka popullsinë e dytë më të madhe myslimane në Evropën Perëndimore pas Francës.