UNRWA: 10 palestinezë u vranë në sulmin në kampin Neirab në Siri

Publikuar në Maj 24, 2019, 2:02 a.m.

Të paktën 10 civilë palestinezë u vranë dhe 30 u plagosën në Siri nga një goditje me raketa në kampin Neirab për refugjatët palestinezë pranë qytetit të Aleppo të martën mbrëma, tha UNRWA në një deklaratë të enjten.

"Të martën mbrëma, ndërsa familjet u mblodhën për  Iftar, disa raketa goditën kampin e populluar Neirab për refugjatët e Palestinës në Aleppo, duke vrarë të paktën dhjetë civilë dhe duke plagosur më shumë se tridhjetë", thuhet në një deklaratë nga drejtori i UNRWA punët në Siri Amanya Michael Ebye tha.

"Midis të vrarëve ishin katër fëmijë, më i riu vetëm gjashtë vjeç. Një numër i të lënduarve mbeten në gjendje kritike".

Ebye shtoi në deklaratën se armiqësitë e vazhdueshme rreth kampit të Neirab dhe pasojat e përkeqësimit të situatës së sigurisë kanë detyruar UNRWA të pezullojë gjashtë shkollat ​​që ajo drejton brenda kampit, duke ndikuar më shumë se 3,000 fëmijë.

"Funeralet u zhvilluan gjatë natës së të martës, dyqanet dhe shërbimet u mbyllën të mërkurën në zi. Ndërsa UNRWA ka hapur shkollat ​​e saj në kampin Neirab të enjten, ajo bën këtë rast njohjen e trishtuar që tre nxënës të shkollës nuk do të bashkohen me përgatitjet përfundimtare për provimet e fundvitit. "

UNRWA dënoi "vrasjen dhe plagosjen e të gjithë civilëve, duke përfshirë refugjatët e Palestinës" dhe i bëri thirrje "të gjitha palëve në konflikt t'i përmbahen detyrimeve të tyre sipas ligjit ndërkombëtar humanitar, përkatësisht në marrjen e të gjitha masave paraprake për të siguruar mbrojtjen e civilëve gjatë luftimeve".

"Përshkallëzimi dramatik i luftimeve në Sirinë veri-perëndimore lë UNRWA solli në gjendje të vështirë rreth 10-20.000 refugjatë palestinezë të cilët janë të zhvendosur në atë zonë. Ne bashkohemi me thirrje nga aktorë të tjerë humanistë në Siri për t'i dhënë fund vuajtjeve të tmerrshme të civilëve ", thuhet në deklaratë.