Forcat izraelite arrestojnë vëllain e Ahed Tamimit

Publikuar në Prill 12, 2019, 12:13 a.m.

Forcat izraelite të sigurisë arrestuan vëllain e Ahed Tamimit në Bregun Perëndimore të pushtuar

Familja palestineze e Ahed Tamimi thotë se vëllai i saj i vogël është arrestuar në shtëpinë e tyre në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Babai i tyre, Bassem Tamimi, thotë se ushtarët të hënën në sabah arrestuan 15-vjeçarin Muhammed.

Ai thotë se Muhamedi e theu krahun e tij gjatë fundjavës që vraponte nga gaz lotsjellës gjatë protestave në fshatin e tyre dhe dyshonte se ai u arrestua për hedhjen e gurëve në ushtarët izraelitë.

Ushtria thotë se arrestoi 21 palestinezë gjatë natës për trazira dhe shqetësime të tjera, pa dhënë hollësi të mëtejshme.

Ahed Tamimi ka shërbyer tetë muaj në një burg izraelit për goditjen e dy ushtarëve izraelitë në një incident të xhiruar në film që e bëri atë një simbol të opozitës palestineze ndaj sundimit ushtarak izraelit. Në një video duke e arrestuar vëllain e  saj ajo bërtet: "Stop, ose do të të godas".