Sulmet ajrore të reja në Saudite vrasin 13 civilë, duke përfshirë edhe nxënësit e shkollave, në Jemen

Publikuar në Prill 9, 2019, 2:01 a.m.

Më shumë se një duzinë civilësh, shumica prej të cilëve nxënës, janë vrarë në raundin e fundit të sulmeve ajrore nga aeroplanët luftarakë sauditë në zonat e banuara në provincën perëndimore të Jemenit Sana'a dhe provincën jugperëndimore të Taizit.

Jusuf al-Hazzari, një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetit Publik dhe Popullsisë jemenas tha se të paktën 13 vetë humbën jetën dhe 92 të tjerë pësuan plagosje pasi avionët saudit filluan sulme ajrore kundër një zone në rrethin Sa'wan të Sana'a në Të dielën mbrëma. Ai tha se shumica e viktimave ishin nxënës.

Hazzari gjithashtu e dënoi incidentin si një krim lufte, duke thënë, "Në Ditën Botërore të Shëndetit, 7 prilli, që mban sloganin 'Shëndeti për të gjithë', koalicioni i agresionit të udhëhequr nga Sauditi shënoi ngjarjen në mënyrën e saj të mirënjohur".

Ai i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të mbajë përgjegjësinë e saj për krimet që po kryen Arabia Saudite dhe aleatët e saj rajonal kundër popullit jemenas.

Arabia Saudite dhe një numër i aleatëve të saj rajonalë nisën fushatën shkatërruese kundër Jemenit në mars 2015, me qëllim që të kthehet në pushtet qeveria e ish-Presidentit Abd Rabbuh Mansur Hadi përsëri në pushtet dhe dërrmuese të lëvizjes Houthi Ansarullah.

Sipas një raporti nga Projekti i Vendndodhjes së Konfliktit të Armatosur dhe Event Data (ACLED), një organizatë jo-fitimprurëse e kërkimit të konflikteve, lufta e udhëhequr nga Saudite deri më tani ka marrë jetën e rreth 56,000 jemenasve.

Lufta gjithashtu ka marrë një taksë të rëndë në infrastrukturën e vendit, duke shkatërruar spitalet, shkollat dhe fabrikat. OKB ka thënë tashmë se një rekord prej 22.2 milion jemenas kanë nevojë të madhe për ushqim, duke përfshirë 8.4 milionë të kërcënuar nga uria e rëndë. Sipas trupit botëror, Jemeni po vuan nga uria më e rëndë në më shumë se 100 vjet.Burimi : Press Tv