Damasku: Ka edhe zgjidhje ushtarake për Golanin

Publikuar në Prill 7, 2019, 2:05 a.m.

Qeveria siriane ka deklaruar se ekziston çdo mundësi, duke përfshirë mundësinë ushtarake, për të shpëtuar Golan nga pushtimi i regjimit izraelit.

Sipas agjensisë së lajmeve Fars, Ministri i Jashtëm i Sirisë, Walid al-Muallem, i cili zhvilloi një konferencë të përbashkët shtypi me ministrin e jashtëm venezuelian, Jorge Arreaza, i cili vizitoi Damaskun, tha se vendimi i Presidentit amerikan, Donald Trump mbi Golanin shkaktoi vetëm vetmimin e Amerikës.

Muallim, i cili vuri në dukje se Golani nën pushtimin e regjimit izraelit, do të shpëtohet, tha se: "E drejta jonë në Golanin e okupuar është konstante dhe kjo e drejtë nuk do të , dhe çdo pjesë e Sirisë nën pushtim do të shpëtohet.”

Pyetjes në lidhje me atë se a ka ndonjë opsion ushtarak për të shpëtuar Golanin, Walid al-Muallem iu përgjigj kështu: “Siç kam thënë më parë, ekzistojnë të gjitha mundësitë. Çështja është e qartë dhe ekziston edhe opsioni ushtarak.”

Presidenti i SHBA-së Donald Trump deklaroi se e njeh sovranitetin e Izraelit në Golanin e okupua, pavarësisht rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Ky vendim i Trumpit u mohua madje edhe nga aleatët e SHBA-së, duke përfshirë edhe Mbretërinë e Bashkuar.

Zgjedhjet në Turqi

Ministri i Jashtëm sirian, Walid al-Muallem, gjatë një konference për shtyp i’u përgjigj një pyetjeje në lidhje me rezultatet e zgjedhjeve komunale në Turqi, duke u shprehur kështu:

“Gabimet e Presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan dhe mbështetja e terrorizmit në Turqi, kanë dal në pah në zgjedhjet e fundit. Situata në Idlib, u shfaq me marrëveshjen e Soçit në mes të presidentit rus Putin dhe Erdoganit, ndërsa pala që e vonoi zbatimin e kësaj marrëveshjeje është Turqia. Ne do të vazhdojmë të luftojmë kundër terrorizmit.  Lufta jonë kundër terrorizmit nuk do të ndalet, ndaj nesh po vazhdojnë komplotet, sulmet ushtarake dhe profesionet. Ata po e zgjasin luftën në Siri për interesat e Izraelit.”Burimi : Yakın Doğu Haber