Papa Françesku shpreh ngushëllime për përmbytjen vdekjeprurëse të Iranit

Publikuar në Mars 30, 2019, 4:07 a.m.

Kreu i Kishës Katolike dhe Sovran i Shtetit të Vatikanit, Papa Françesku, të martën ka shprehur ngushëllimet për përmbytjet vdekjeprurëse që pretendojnë jetën e 19 dhe plagosjen e më shumë se 100 civilëve në Iran.

Mesazhi i Papës u dërgua nga Kryeministri i Vatikanit Pietro Parolin nëpërmjet një telegrami të mërkurën.

Në mesazh, Papa u shprehu ngushllime të thella për familjet e viktimave dhe atyre që vuajnë me humbje të mëdha për shkak të përmbytjeve shkatërruese në Iran.

Papa u lut gjithashtu për të gjithë ndihmësit dhe ekipet e dedikuara të shpëtimit që janë të angazhuar në operacione humanitare.

Irani u godit nga valë të mëdha të përmbytjeve në mbarë vendin duke rezultuar me fatkeqësi të mëdha në ditët e fundit.

Bazuar në raportet e fundit, rreth 19 persona u vranë dhe rreth 105 të tjerë u plagosën.

Rreth 17 qytete dhe mbi 600 fshatra janë prekur nga përmbytja shkatërruese.Burimi : IRNA