Sulmi i Jemenit vret 11 sauditë, 26 sudanezë plagosen në Naxhran, Xhizan

Publikuar në Mars 24, 2019, 12:54 a.m.

Rreth 11 forca saudite u vranë dhe 26 mercenarë sudanezë u plagosën në sulmin forcave të Jemenit në Arabinë Saudite jugore.

Sipas mediave jemenase 'Almasirah', zëdhënësi i forcave të armatosura të Jemenit gjeneral brigade Yahya Sare tha se forcat jemenas kanë kryer dy operacione të ndara në Naxhran dhe Xizan të dielën.

Ai shtoi se disa anëtarë të njësive inxhinierike saudite u vranë gjithashtu në sulmet e njësive të artilerisë.

Erlier Sari tha se koalicioni i udhëhequr nga Sauditi ka përdorur mbi 6,000 municione thërrmuese në Jemen gjatë 4 viteve të fundit.

Ai shtoi se armiku ka përdorur gjithashtu mbi 500,000 raketa, bomba dhe predha, mortaja.

Duke iu referuar faktit se regjimi izraelit po merr pjesë gjithashtu në bombardimet e brigjeve perëndimore, Saree tha se mbi 22 vende kanë marrë pjesë në luftën e Jemenit dhe kanë përfituar nga 10,000 mercenarë vendas dhe të huaj.

Ai vazhdoi duke thënë se ushtria jemenase tani është e aftë të qëllojë shumë raketa objektivat e saj.

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi Rezolutën 2451 për të mbështetur Marrëveshjen e Stokholmit mbi vendosjen e një ekipi në mënyrë që të lehtësonte monitorimin dhe zbatimin e Marrëveshjes dhe vendosjen e armëpushimit në portet e rëndësishme të Jemenit.

Rezoluta kryesisht fokusohet në dërgimin e mallrave thelbësore për popullin jemenas, duke mbështetur Marrëveshjen e Stokholmit, duke caktuar Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për ta zbatuar atë dhe duke respektuar armëpushimin.

Raundi i katërt i bisedimeve të paqes të Jemenit filloi në Stokholm, Suedi më 6 dhjetor me pjesëmarrjen e të dërguarit të posaçëm të OKB Martin Griffith dhe përfaqësuesve të qeverisë. Ai ranë dakord të vendosin armëpushim në portet e Jemenit të el-Hudaydah, al-Salif dhe Ayn Issa.

Arabia Saudite dhe aleatët e saj rajonalë sulmuan Jemenin në mars 2015 për të sjellë përsëri në pushtet presidentin e rrëzuar të Jemenit Abdrabbuh Mansour Hadi.

Që atëherë, pushtuesit kanë kryer krime të tmerrshme të luftës kundër civilëve jemenas.Burimi : IRNA