Policia izraelite arreston pesë banorë të Jerusalemit, sulmon të tjerët në Qytetin e Vjetër

Publikuar në Mars 21, 2019, 12:40 a.m.

Policia okupuese izraelite arrestoi të martën të paktën pesë banorë të Jerusalemit dhe plagosi të tjerë pas shpërthimit të granatave të gazit lotsjellës dhe fizikisht sulmoi të tjerët në Jerusalemin e pushtuar.

Sipas burimeve lokale, përplasjet shpërthyen midis banorëve lokalë të qytetit të vjetër të Jeruzalemit dhe forcave të policisë izraelite pasi kolonët hebrenj pushtuan një shtëpi që i përkiste familjes së Halabit në lagjen Akabat Darvish pranë Xhamisë al-Aksa.

Shpesh herë, herë pas here, kolonët hebrenj përdorin mënyra të ndryshme të pandershme për të pushtuar shtëpitë palestineze në Qytetin e Vjetër të Jerusalemit.