Ministri i Jashtem i Turqisë: Teherani dhe Ankara mbajnë solidaritet për të luftuar terrorizmin

Publikuar në Mars 7, 2019, 1:59 a.m.

Ministri i Jashtëm turk i referohet qëndrimit negativ të Turqisë ndaj sanksioneve kundër Iranit, duke thënë se të dy vendet do të vazhdojnë solidaritetin e tyre për të kundërshtuar sanksionet.

Sipas mediave turke 'Anadolu Agency', Mevlüt Çavuşoğlu bëri komentet  për një takim në Provincën Hatay.

Turqia ka miratuar qëndrim të vendosur lidhur me sanksionet e Iranit, shtoi ai.

Turqia kundërshton të gjitha masat kundër Iranit, përsëriti ai.

Duke iu referuar përpjekjeve të bëra nga Irani, Turqia dhe Russi për t'i dhënë fund luftës në Siri, Çavuşoğlu tha se Turqia i kushton rëndësi stabilitetit dhe integritetit territorial të Sirisë.

Turqia së bashku me Iranin dhe Rusinë përpiqet të arrijë një zgjidhje politike për krizën siriane në kuadrin e procedurave të Astana, Soçi dhe Gjenevë, përsëriti ai.

Pavarësisht objektivave të ndryshme në Siri, tre garantuesit e paqes vërtetuan se janë të afta të vendosin bashkëpunimin duke u fokusuar në interesa të përbashkëta.

Samiti i katërt i presidentëve të tre vendeve u mbajt në Soçi, Rusi, më 14 shkurt.

Presidentët e Iranit, Rusisë dhe Turqisë në një deklaratë theksuan angazhimin e fortë dhe të vazhdueshëm ndaj sovranitetit, pavarësisë, unitetit dhe integritetit territorial të Republikës Arabe të Sirisë, si dhe qëllimeve dhe parimeve të Kartës së Kombeve të Bashkuara.Burimi : IRNA