Personaliteti egjiptian:Kurthi i Iranofobisë për Ummetin Islamik Arab

Publikuar në Shk. 19, 2019, 12:52 p.m.

Egjiptian Kamal Al-Helbawi, ish-lider i Vëllazërisë Myslimane, shkroi një artikull mbi konferencën në Varshavë se roli i Iranit në mbrojtjen e Umetit islam-arab ka provokuar armiqësi dhe zemërimin e Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit, dhe presioni mbi Iranin dhe projektin e Iranofobisë është të mbështesë Ummetin dhe një kurth kundër tij.

Sipas gazetës Ray- al-Youm, ai shkroi se Konferencën e Varshaves e sponsorizuan amerikanët. Dyshohet se të gjithë të ftuarit dhe madje e gjithë bota ishin kundër Republikës Islamike dhe konsideruan atë kërcënimi i parë dhe i fundit në rajon .

"Arsyeja prapa këtyre supozimeve amerikane është qëndrimi fisnik dhe logjik i Iranit për çështjen e Palestinës dhe mbështetje për rezistencën palestineze, duke mbështetur Hizbullahun për t'i rezistuar regjimit të pushtimit në Libanin e jugut, agresionit kundër Sirisë dhe mbrojtjen e integritetit të saj, si dhe pasi ky vend paraqiti një përpjekje për të mposhtur ISIS-in e amerikanëve në Irak dhe Siri, si dhe qëndrimin iranian kundër aleancës kundër Jemenit.

Ai shtoi, "Kjo është për të ardhur keq se Shtetet e Bashkuara po përpiqen të ushtrojnë presion ndaj Iranit për këto arsye, duke ndjekur shtigjet e disa vendeve arabe, si Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahrejni  të cilët ishin të përfshirë në krimin dhe krijimin e një humnere  në linjat arab-islamike dhe të bien në grackën e armikut. Disa vende arabe e kanë mirëpritur dhe janë përshtatur me regjimin sionist ".Burimi : IRNA