Vërshime në Irak, 21 të vdekur, mjëra të zhvendosur

Publikuar në Dhj. 4, 2018, 1:23 p.m.

Të paktën 21 njerëz kanë vdekur dhe dhjetëra mijëra janë zhvendosur nga shira të rrëmbyeshëm që kanë goditur Irakun për dy ditë, sipas zyrtarëve të shëndetësisë dhe Kombeve të Bashkuara.

Seif al-Badr, një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë irakiane, i tha agjensisë së lajmeve AFP se gratë dhe fëmijët ishin midis të vdekurve.

Disa janë mbytur për shkak të përmbytjeve, por të tjerë kanë vdekur në aksidente me makinë, janë lënduar ose ose janë bllokuar kur shtëpitë e tyre u shembën. Të paktën 180 të tjerë u plagosën, shtoi ai.

Rreth 10,000 deri në 15 njerëz në provincën  në Ninive kanë nevojë të madhe për ndihmë, duke përfshirë familjet që jetojnë në kampet për personat e zhvendosur brenda vendit, tha të shtunën e OKB-ja.

"Humbjet ende po vlerësohen, por llogaritë fillestare nga zonat e përmbytura përfshijnë shkatërrimin e shtëpive, bagëtive dhe sendeve shtëpiake", thuhet në një deklaratë.

Iraku është një nga vendet më të nxehta në botë, por ndodh kur bien  shirat e dendur, ato mund të rezultojnë me viktima për shkak të përkeqësimit të infrastrukturës publike.

Në vitin 2015, 58 irakianë u mbytën në përmbytjet e mëdha.