Macron: Duke qenë aleat i SHBA-ve nuk do të thotë të jesh shtet vasal

Publikuar në Nën. 16, 2018, 4:46 p.m.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thelluar qëndrimin e tij kundër nesh politikën e jashtme në Evropë të mërkurën, duke thënë se duke qenë aleat i Amerikës "nuk do të thotë të qenit një shtet vasal".

"Shtetet e Bashkuara të Amerikës është aleati ynë dhe ajo do të vazhdojë të jetë, por duke qenë aleat i tij  nuk do të thotë me qenë një shtet vasal, ne nuk duhet të varet nga to," tha ai të mërkurën, sipas Sputnik.

Që nga fundi i muajit të kaluar, presidenti francez ka qenë i shtyrë për një rrugë më të pavarur evropiane,  ka portretizuar politikën amerikane si të paqëndrueshme  me politikën më të mirë për evropianët, sidomos në aspektin e mbrojtjes.

"Ne duhet të mbrojmë veten në lidhje me Kinën, Rusinë dhe madje edhe me Shtetet e Bashkuara të Amerikës", tha Macron në Radio Europe 1 javën e kaluar.

"Kur shoh Presidentin Trump njofton dhe ndalohet  një traktat të madh çarmatimit i cila u formua pas krizës së viitit 1980 euro-raketore që goditi Evropën, cili është viktima kryesore? Evropa dhe siguria e tij, "vazhdoi ai, duke iu referuar forcave bërthamore Intermediate-Range (INF) Traktati, i cili ndaloi një lloj të armës bërthamore dhe nga e cila Trump kërcënon të tërhiqemi.

Zënka me Trumpin është  thelluar gjatë fundjavës gjatë përkujtimit të 100-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore, Trump dhe Macron kanë shkëmbyer fjalë të nxehta rreth mediat sociale.

'Emmanuel Macron sugjeron ndërtimin e një ushtrie për të mbrojtur Evropën kundër  SHBA-ve  Kinës dhe Rusisë,' tha Trump të hënën. Gjermania në Luftërat Botërore të Parën dhe të Dytën Një dhe Dy - Si funksionoi kjo për Francën? Ata filluan të mësojnë gjermanishten në Paris para se SHBA të vinte së bashku. Paguani për NATO-n apo jo!Burimi : IRNA