Hezbullahu u bën thirrje udhëheqësve arabë të rishqyrtojnë besimin në SHBA

Publikuar në Tet. 15, 2018, 12:29 p.m.

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes së Rzistencës Hizbullah në Liban këshillon udhëheqësit arabë të rishqyrtojnë mbështetjen e tyre në burrështetasit amerikanë.

"Liderët arabë do të ndajnë më mirë miliarda dollarë që ata po paguajnë Trumpin për zgjidhjen e problemeve të kombeve të tyre," tha Sejjid Hassan Nasrallah të premten, duke ju drejtuar mbështetësve të tij përmes një fjalim televiziv të transmetuar live nga kryeqyteti libanez, Bejruti.

"Shtetet e Bashkuara janë i njëjti vend që mohuan  Shahin e deportuar të Iranit, Muhammed Reza Pahlavi, një vizë për trajtimin e kancerit. Kjo erdhi përkundër faktit se ai dikur ishte një aleat i SHBA-ve për një kohë të gjatë në rajon ", shtoi ai.

Nasrallah tha gjithashtu se Presidenti i SHBA Donald Trump nuk njeh kufizime në përpjekjet e tij për të shantazhuar vendet arabe të rajonit të Lindjes së Mesme përmes gjuhës iranofobe.

Ai tha se në komentet e fundit se Trump se Irani ka planifikuara për të marrë kontrollin e Lindjes së Mesme dhe vetëm "12 minuta" ishin menduar për të joshur sundimtarët rajonale në atë të paguajnë shuma të tepruar të parave në këmbim për ruajtjen e regjimet e tyre.

"Si (themeluesi i fundit i Revolucionit Islamik të Iranit) Imam Khomeini tha se qeveria e SHBA është një administratë e hajdutëve. Është një regjim i vjedhjes. Ish-presidentët amerikanë ishin gjithashtu hajdutë, por nuk i kryen keqpërdorimet e tyre në mënyrë të hapur. Nëpunësi në pushtet, megjithatë, heq robërit arabë dhe i poshtëron ato në të njëjtën kohë, "vuri në dukje Nasrallah, raportoi Press TV.

"Trump nuk tregon respekt për etikën, të drejtat e njeriut dhe drejtësinë.  Ne jemi dëshmitar të një regjimi amerikan, i cili nuk i strukur larg nga duke përdorur gjuhën e përbuzjes dhe kushdo poshtërues, edhe pse ajo mund të jetë mik dhe aleat i tyre, "shtoi ai.

Shefi i Hizbullahut tha se Trump e sheh Republikën Islamike të Iranit si një shtet të  madh  dhe të fortë, ndërkohë që konsideron të gjitha shtetet arabe blerjen miliarda dollarë vlerë të armëve prej tij si mjaft të dobët që nuk mund të zgjasë në këmbët e tyre për më shumë se 12 minuta pa mbështetjen e tij .

"Trump është duke e bërë përdorimin e retorikës anti-Iran në një përpjekje për të shitur miliarda dollarë vlerë të pajisjeve amerikane ushtarake dhe municioneve  sundimtarëve arabe," tha ai.

Ai gjithashtu i quajti akuzat kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu në lidhje me armët sekrete të Hizbullahut, duke theksuar se politika e lëvizjes së tij është për të ruajtur vigjilencën dhe nuk do t'i përgjigjet akuzave të tilla të sajuara.

"Mohimi i akuzave izraelite do të ishte një favor i lirë ndaj regjimit të Tel Avivit", tha Nasrallah.

Diku në fjalën e tij, shefi i Hizbullahut tha se kishte kërkuar herë pas here formimin e shpejtë të një qeverie të re të bashkuar në Liban.

"Unë ju siguroj të gjitha që as Irani as Siria nuk ndërhyjnë në formimin e qeverisë së ardhshme libaneze," përfundoi Nasrallah.Burimi : IQNA