Udhëheqësi: Konfrontimi kryesor i Iranit është me hegjemoninë globale, jo me një grup rebelësh

Publikuar në Nën. 27, 2022, 3:16 p.m.

Udhëheqësi i Revolucionit Islamik Ajetullah Sejjid Ali Hamenei thotë se beteja e Iranit nuk është me një grup rebelësh që kanë bërë kërdi kohët e fundit në vend, duke shtuar se "konfrontimi kryesor është me hegjemoninë globale".

"Këta pak njerëz janë ose të pavëmendshëm, injorantë ose mercenarë," tha Udhëheqësi në një takim me anëtarët e forcës vullnetare të Basij në Teheran me rastin e Javës së Basij.

Ajetullah Sejjid Ali Hamenei tha se trazirat e fundit janë pjesë e fushatës së presionit të Perëndimit kundër Iranit për ta shtrembëruar atë në kompromentimin e të drejtave të tij në negociata, të cilat kanë ngecur për shkak të mungesës së angazhimit të Uashingtonit.

“Një grup njerëzish që pretendojnë se kanë mirëkuptim politik, por analizat e të cilëve në gazeta dhe në hapësirën virtuale e trishtojnë vërtet njeriun, thonë se për t'i dhënë fund këtyre trazirave, duhet të zgjidhni problemet tuaja me Amerikën dhe të dëgjoni zërin e popullit. tha Udhëheqësi.

Ajetullah Sejjid Ali Hamenei preku keqbesim të Uashingtonit në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 të njohur si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA) sipas të cilit Irani ra dakord të kufizonte programin e tij të energjisë bërthamore në këmbim të lehtësimit nga sanksionet.

"Së pari thonë se ju ndaloni pasurimin 20%, pastaj pasurimin 5%, pastaj kërkojnë ndalimin e të gjithë industrisë bërthamore, pastaj ndryshimin e kushtetutës, pastaj na mbyllni pas kufijve dhe zbrazni duart e Iranit dhe mbyllni industritë e tij të mbrojtjes." tha Udhëheqësi.

Ajetullah Sejjid Ali Hamenei tha se këmbëngulja e armikut për marrëveshjen e dytë dhe të tretë të JCPOA-s, të cilat disa njerëz brenda vendit po e rikthenin gjithashtu ndoshta nga neglizhenca, mund të shpjegohet.

“JCPOA 2 do të thotë që Irani braktis plotësisht praninë e tij rajonale dhe JCPOA 3 do të thotë se Irani angazhohet të mos prodhojë asnjë armë strategjike dhe të rëndësishme si raketa dhe dron dhe bëhet duarbosh përballë agresionit.”

Asnjë iranian i zellshëm, madje edhe ata që ndoshta nuk e pëlqejnë Republikën Islamike, nuk do t'i nënshtrohet pagesës së shpërblimeve të tilla, tha Ajatollah Hamenei.

“Prandaj, negociatat me Amerikën nuk do të zgjidhin asnjë problem nëse nuk paguhet shpërblesa për të gjitha çështjet themelore dhe nuk kapërcehen të gjitha vijat e kuqe”.

Udhëheqësi ia ktheu tavolinën edhe atyre që rekomandojnë që Republika Islamike të dëgjojë zërin e popullit.

“Zëri bubullues i kombit u ngrit më 4 nëntor të këtij viti; e degjove? Më mirë duhet të dëgjoni zërin e kombit”, tha ai, duke iu referuar mitingjeve masive të mbajtura në të gjithë Iranin për të shënuar marrjen e ambasadës së SHBA-së në Teheran në vitin 1979.

“Ajo turmë e madhe prej më shumë se 10 milionësh në funeralin e dëshmorit Soleimani ishte zëri i kombit. Sot, varrimi i dëshmorëve në qytete të ndryshme dhe parullat e popullit kundër terrorizmit dhe trazirave janë zëri i kombit. A nuk e dëgjoni zërin e kombit?” Udhëheqësi tha në lidhje me mitingjet e mëdha të mbajtura në të gjithë Iranin pas vrasjes së komandantit legjendar të Iranit gjeneral Kasım Sylejmani në janar 2020 dhe procesioneve të fundit të mbajtura për ata që humbën jetën në luftën kundër rebelëve dhe terroristëve.

Ajetullah Sejjid Ali Hamenei preku gjithashtu vëmendjen e fuqive koloniale ndaj Azisë Perëndimore, veçanërisht Iranit dhe arsyet e përpjekjeve të tyre për të dominuar rajonin.

“Kolonializmi perëndimor, i cili fillimisht përfaqësohej nga Evropa dhe më pas nga Amerika, i kushtoi vëmendje të veçantë rajonit tonë, sepse rajoni i Azisë Perëndimore është qendra kryesore e naftës, energjisë dhe burimeve natyrore dhe udhëkryqi midis Lindjes dhe Perëndimit.

“Kjo është arsyeja pse regjimi i rremë dhe uzurpator sionist u krijua në këtë rajon, në mënyrë që Perëndimi të mund të kishte një bazë në rajonin e Azisë Perëndimore për të plaçkitur burimet dhe për të krijuar luftë dhe ndarje”, tha ai.

Ndërkohë, pika më e rëndësishme dhe më e ndjeshme në rajonin strategjik të Azisë Perëndimore është Irani, theksoi lideri.

“Prandaj, në fillim britanikët dhe më pas amerikanët bënë një investim të veçantë, veçanërisht për ngritjen e mercenarëve në Iran, për të pasur dominim të plotë”, shtoi Ajetullah Sejjid Ali Hamenei

Shpërthimi i Revolucionit Islamik “në pikën qendrore të sundimit kolonial perëndimor në Azinë Perëndimore” në Iran në vitin 1979 “papritur theu dremitjen e kolonialistëve dhe i dha një goditje fatale, marramendëse dhe tronditëse politikave të tyre koloniale”, tha lideri. .

Revolucioni Islamik, tha ai, u bë një mburojë e fortë kundër pranisë së Amerikës dhe Perëndimit në rajon dhe krijoi një identitet të ri.

“Revolucioni Islamik e transformoi identitetin e varësisë së vendit në atë të pavarësisë dhe forcës dhe në frymën e të qëndruarit në këmbë dhe të folurit nga pozita e pushtetit dhe të mospagimit të shpërblimit. Ky mendim natyrisht nuk ishte i kufizuar në Iran dhe kishte një ndikim në rajon.”

Ajetullah Sejjid Ali Hamenei preku komplotet e amerikanëve kundër Republikës Islamike, të cilat sipas zbulimeve të "figurave të shquara" filluan me shënjestrimin e aleatëve të Iranit.

“Plani i tyre ishte të përmbysnin gjashtë vendet e Irakut, Sirisë, Libanit, Libisë, Sudanit dhe Somalisë, në mënyrë që përfundimisht të shkatërrohej thellësia dhe shtrirja strategjike e Iranit në rajon, dhe duke dobësuar vendin, vetë Republikën Islamike të Iranit. përfundimisht do të rrëzohej.

“Por mendimi dhe shtrirja e revolucionit islamik në Irak, Siri dhe Liban u bë efektive dhe u krye një punë e madhe dhe e rëndësishme, që ishte disfata e Amerikës në këto tre vende”, tha lideri.

Ajetullah Sejjid Ali Hamenei tha se forca vullnetare Basij është një nga nismat më të mira të themeluesit të ndjerë të Revolucionit Islamik, Imam Humejni, duke e përshkruar grupin si shkollën e dashurisë dhe shpirtërore.

“Basixhi duhet të jetë prezent në të gjitha skenat dhe sferat. Ajo nuk është thjesht një forcë ushtarake; është një organ për t'u shërbyer njerëzve pa asnjë pritshmëri.”

Forcat Basij, tha Udhëheqësi, kanë qenë gjithashtu të suksesshme në frontin shkencor dhe disa nga shkencëtarët e shquar bërthamorë të Iranit të vrarë nga armiqtë ishin anëtarë të forcës.

Forcat e Basij-it sakrifikojnë veten për t'i shërbyer njerëzve, tha Ajetullah Sejjid Ali Hamenei, duke përmendur trazirat e fundit gjatë të cilave ata luftuan kundër vandalëve, humbën jetën ose pësuan lëndime.

Kreu në fund u bëri thirrje zyrtarëve shtetërorë që të jenë vigjilentë ndaj zhvillimeve që po zhvillohen, duke theksuar se armiqtë po përpiqen të dominojnë mendjet dhe të ndikojnë në opinionin publik botëror përmes përhapjes së gënjeshtrave dhe lajmeve të rreme.Burimi : Press Tv