Si depërtoi 'Hassan' në mbrojtjen ajrore të Izraelit

Publikuar në Shk. 27, 2022, 2:26 a.m.

Shtypi libanez shkroi detajet e misionit të kryer nga droni 'Hassan' i Hezbollahut përmes mbrojtjes ajrore të regjimit racist izraelit në territoret e pushtuara.

YDH- Gazeta libaneze al-Ahbar, bazuar në burime të Hezbollahut, dha këto detaje në lidhje me misionin e mjetit ajrore, drone të quajtur Hassan të premten:

“Droni Hassan filloi nisjen e tij nga një pikë në Libanin Jugor rreth orës 11:40. Pavarësisht të gjitha sistemeve të paralajmërimit të hershëm, armiku nuk e vuri re avionin deri në orën 12.10. Megjithatë, në atë kohë, avioni hyri 30 kilometra thellë në territoret palestineze të pushtuara nga regjimi izraelit dhe arriti në ‘Rosh Bina’ pranë qytetit të Safed.

Zhvillimet që ndodhën pasi ushtria raciste e regjimit izraelit vuri re mjetin pa pilot të Hezbollahut "Hassan" u përshkruan gjithashtu në lajm si më poshtë: Kur u vu re "diçka e çuditshme në qiell", sirenat filluan të bien para se të kuptohej se kjo " gjë" ishte një avion ushtarak me krahë, bisht dhe trup, dhe më pas u përpoqën të përcaktonin se çfarë ishte ky objekt.

Mbrojtja ajrore Iron Dome aktivizoi dhe lëshoi ​​një raketë Tamir në dronin; por raketa nuk e goditi avionin. Komanda e Trupave Veriore, e vendosur në territoret e pushtuara, dërgoi një avion luftarak F-16 në rajon për të përfunduar misionin. Megjithatë, ky aeroplan luftarak me shpejtësi të lartë nuk mundi ta aktivizojë mjetin ajror pa pilot.

Helikopterët Apache nuk arritën të zbulonin pozicionin e dronit në liqen; megjithatë, ai lëshoi ​​disa raketa në atë drejtim. Kur droni u zhduk nga radari, ai mendoi se kishte rrëzuar avionin armik. Prandaj, ushtria e regjimit izraelit dërgoi një njësi në rajon për të gjetur rrënojat e dronit.

Puna e kësaj njësie zgjati më shumë se dy orë. Megjithatë, pasi kaluan dy orë dhe nuk u gjet asgjë, ushtria izraelite kuptoi se droni u kthye i sigurt në bazën e tij pasi fluturoi për 40 minuta dhe përshkoi 70 kilometra.

Një komandant i Hezbollahut, i cili bëri një deklaratë për gazetën al-Ahbar mbi këtë temë, tha:

“Droni Hassan ishte në gjendje të depërtonte në sistemet e sensorëve me frekuencë të lartë me sensorë të ndjeshëm të mbikëqyrjes si ADS. Ai mundi sistemet e sinjalizimit "Signit" dhe Ultra-C, radarin më të madh të armikut në majën e malit al-Sheikh dhe sistemet e radarëve. Sidoqoftë, detyra kryesore e këtij sistemi radar është zbulimi i raketave dhe mjeteve ajrore pa pilot”.

Të premten e kaluar, media raciste e regjimit izraelit njoftoi se sirenat po bien në rajonin al-Jalil Ulya pranë kufirit libanez; Më pas, zëdhënësi ushtarak i regjimit bëri të ditur se një mjet ajror pa pilot kishte hyrë nga Libani dhe se avioni u kap me sisteme të mbrojtjes ajrore Iron Dome dhe avionë luftarakë.

Pasi ushtria raciste e regjimit izraelit njoftoi se droni që hyri nga Libani nuk mund të rrëzohej, Hezbollah bëri deklaratën e mëposhtme për këtë temë:

“Rezistenca Islamike dërgoi sot, më 18.02.2022, një dron të quajtur Hassan në territoret e pushtuara palestineze. Droni Hassan u kthye pasi fluturoi në objektivin e parashikuar për 40 minuta dhe përfundoi me sukses misionin e tij të mbledhjes së inteligjencës.

Ekspedita zgjati 70 kilometra në veri të territoreve të pushtuara palestineze. Pavarësisht të gjitha përpjekjeve të armikut për të rrëzuar dronin, avioni u kthye i sigurt në bazën e tij.”

 Burimi : Yakın Doğu Haber