Vizita e parë në Siri në më shumë se një dekadë: Ministri i Jashtëm i Emirateve të Bashkuara Arabe takohet me Presidentin Assad në Damask

Publikuar në Nën. 10, 2021, 1:11 a.m.

Ministri i Jashtëm i Emirateve të Bashkuara Arabe ka udhëtuar në Damask dhe është takuar me presidentin sirian Bashar al-Assad, më shumë se një dekadë pasi Abu Dhabi ndërpreu lidhjet me vendin tjetër arab pas një krize të sponsorizuar nga jashtë atje dhe filloi të mbështesë grupet militante. operojnë kundër qeverisë siriane.

Vizita erdhi të martën, kur kryediplomati i Emirateve Sheikh Abdallah bin Zayed Al Nahyan vizitoi kryeqytetin sirian në krye të një delegacioni politik të rangut, njoftoi Agjencia zyrtare Siriane Arabe e Lajmeve (SANA).

Në takim u trajtua çështja e marrëdhënieve dypalëshe dhe zgjerimi i bashkëpunimit dypalësh në fusha të ndryshme me interes të përbashkët.

Assad vuri theksin në ekzistencën e marrëdhënieve "vëllazërore dhe të forta" midis Sirisë dhe Emirateve që nga koha e Sheikh Zayed bin Sulltan Al Nahyan, themeluesit të ndjerë të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Ai falënderoi Abu Dhabin për qëndrimet e tij "realiste dhe korrekte" në lidhje me Republikën Arabe Siriane.

Vëzhguesit thonë se takimi shërben për të nënvizuar interesin e shteteve arabe rajonale për të rifilluar marrëdhëniet e tyre normale me Sirinë, e cila - së bashku me aleatët e saj - ka bërë shumë në rrugën e daljes nga rrënojat e gati një dekade të militantizmit dhe terrorizmit të mbështetur nga jashtë.
Më parë, Emiratet e Bashkuara Arabe ishin një nga një seri regjimesh arabe që mbështetën militantët e sponsorizuar nga jashtë që vepronin për të rrëzuar qeverinë e Asadit; megjithatë, kur qeveria siriane ripushtoi pjesën më të madhe të vendit, ato vende arabe kanë bërë hapa drejt Damaskut.

Zyrtari i Emirateve, nga ana e tij, theksoi mbështetjen e vendit të tij nga përpjekjet që synojnë rivendosjen e stabilitetit në Siri, duke thënë se ajo që ndodhi me kombin sirian preku edhe të gjitha vendet e tjera arabe.

Ai megjithatë shprehu besimin se “Siria, nën udhëheqjen e presidentit al-Assad dhe përpjekjet e popullit të saj, është në gjendje të kapërcejë sfidat e imponuara nga lufta, duke theksuar se vendi i tij është gjithmonë i gatshëm t'i ofrojë ndihmë sirianëve. njerëz”, shkruan SANA.Burimi : Press Tv