Irani do t'i rezistojë kërkesave të tepërta në bisedimet për heqjen e sanksioneve amerikane

Publikuar në Nën. 6, 2021, 12:44 a.m.

Presidenti i Iranit Ibrahim Reisi thotë se Republika Islamike nuk do të largohet nga tryeza e bisedimeve, por nuk do të dorëzohet para kërkesave të tepruara që do të çonin në shkeljen e interesave të kombit iranian.

Reisi i bëri komentet në një fjalim në një tubim në qytetin iranian të Semnanit të enjten, të mbajtur për të shënuar 42-vjetorin e marrjes së ambasadës amerikane në Teheran nga studentët iranianë, e njohur gjithashtu si "Gropa e spiunazhit".

“Siç ka njoftuar tashmë Irani, ne nuk do të largohemi kurrë nga tryeza e bisedimeve, por do t'i rezistojmë kërkesave të tepruara që do të çonin në shkelje të interesave të kombit iranian”, tha presidenti iranian.

Ai përsëriti se Irani kërkon negociata "të orientuara drejt rezultateve" me qëllim heqjen e sanksioneve kundër Iranit të Uashingtonit, të cilat SHBA i rivendosi në 2018 pasi u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja bërthamore e Iranit e vitit 2015, e njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA). ).

“Ne kurrë nuk do të bëjmë kompromis me kërkesën e drejtë të kombit iranian, përkatësisht heqjen e sanksioneve mizore [SHBA]”, tha Reisi.

Vërejtjet vijnë një ditë pasi zëvendësministri i Jashtëm i Iranit Ali Baqeri-Kani njoftoi se raundi tjetër i bisedimeve për heqjen e sanksioneve amerikane do të mbahet më 29 nëntor.

Në një deklaratë të mërkurën, Bashkimi Evropian gjithashtu konfirmoi raportin dhe tha se pjesëmarrësit do të "vazhdojnë diskutimet mbi perspektivën e një rikthimi të mundshëm të Shteteve të Bashkuara në JCPOA dhe si të sigurohet zbatimi i plotë dhe efektiv i marrëveshjes nga të gjitha palët. .”

A do të kërkojë falje Biden për daljen e Trump nga JCPOA?

Irani dhe palët e mbetura në JCPOA - Franca, Britania, Gjermania, Rusia dhe Kina - filluan negociatat mbi këtë çështje në fillim të këtij viti, pasi administrata amerikane e Joe Biden tregoi gatishmëri për t'u ribashkuar me marrëveshjen dhe për t'i dhënë fund të ashtuquajturit presion maksimal. imponuar nga paraardhësi i tij, Donald Trump, ndaj kombit iranian.

Bisedimet kanë ngecur që nga zgjedhjet presidenciale të Iranit në qershor. Administrata e re e Iranit ka hedhur poshtë perspektivat e pjesëmarrjes në "bisedime për hir të bisedimeve" dhe tha se SHBA dhe BE përballen me një krizë vendimmarrëse.

Biden, nga ana e tij, ka dështuar t'i japë Iranit një garanci se SHBA nuk do të largohej përsëri nga JCPOA.

Të hënën, presidenti amerikan u kërkoi falje liderëve të tjerë botërorë për tërheqjen e Trump nga një tjetër marrëveshje e miratuar globalisht, marrëveshja e Parisit për klimën.

“Unë mendoj se nuk duhet të kërkoj falje, por kërkoj falje për faktin që Shtetet e Bashkuara, administrata e fundit, u tërhoq nga marrëveshja e Parisit. Na vendosi pak pas topit të tetë, "tha ai gjatë një sesioni mbi "veprimin dhe solidaritetin" në samitin e klimës të Kombeve të Bashkuara në Glasgow.

Megjithatë, Biden nuk ka kërkuar falje për tërheqjen e Trump nga marrëveshja bërthamore me Iranin, por përkundrazi, ka mbajtur të paprekura sanksionet çnjerëzore që synojnë popullsinë iraniane.

Në fjalën e tij të së enjtes, presidenti i Iranit Reisi theksoi se administrata e tij nuk do të tërhiqet në mbrojtjen e interesave të kombit iranian, duke shtuar, "Ne do të ndjekim heqjen dhe neutralizimin e sanksioneve njëkohësisht".

Udhëheqësi i Revolucionit Islamik Ayatollah Sejjid Ali Khamenei u ka kërkuar autoriteteve iraniane të "neutralizojnë sanksionet" përmes përpjekjeve që synojnë të materializojnë vetë-mjaftueshmërinë dhe prosperitetin ekonomik, në të njëjtën kohë që ata ndjekin kanalet diplomatike për t'i hequr ato.

Presidenti iranian vuri në dukje gjithashtu se populli iranian gjithmonë ka denoncuar masat ndërhyrëse të Shteteve të Bashkuara në rajon, përfshirë sjelljen e tyre të fundit.

Ai po i referohej kapjes së një dërgese nafte iraniane nga SHBA në fund të muajit të kaluar që çoi në një konfrontim midis Korpusit të Gardës së Revolucionit Islamik (IRGC) dhe anijes që kishte vjedhur dërgesën në atë që Irani e quajti ashpër si "një akt piraterie". në Detin strategjik të Omanit, ku IRGC arriti të zbarkonte forcat e saj në kuvertën e anijes dhe ta lundronte atë drejt ujërave iraniane.

Populli iranian, vazhdoi Reisi, është gjithmonë mirënjohës ndaj rojeve revolucionare për mbrojtjen e dinjitetit dhe pavarësisë së Iranit.Burimi : Press Tv