IOF arreston ish-të burgosur ndër të tjerët

Publikuar në Jan. 23, 2021, 2:36 p.m.

Forcat  Pushtuese Izraelite (IOF) arrestuan të hënën në mbrëmje dhe në sabah të martën disa palestinezë gjatë bastisjeve në zona të ndryshme në Bregun Perëndimor ndërsa kolonët vazhduan sulmet e tyre në afërsi të Nablus. Në Jenin, IOF arrestoi Amir Ahmed Zakarneh pasi sulmoi dhe kontrolloi shtëpinë e tij në Qabatiya, në jug të Jenin. Në Tubas, IOF hyri në qytetin Tamoun, në lindje të Tubas dhe intensifikoi praninë e tyre në lagjen Xhamia Al-Mahamid - Rafid në qytet. Ish-i burgosuri, Othman Bani Odeh, u arrestua pasi bastisi dhe kontrolloi shtëpinë e familjes së tij, duke vënë në dukje se IOF kishte arrestuar vëllain e tij dy ditë më parë.

Në Tulkarem, IOF arrestoi inxhinierin Muhamed Al-Jallad, 54 vjeç dhe Abdel-Fattah Qaddumi, 52 vjeç, përveç Hudhaifa Abu Sarees, 22 vjeç, nga kampi i refugjatëve Nour Shams, në lindje të Tulkarem, pasi kishin hyrë dhe kërkuar shtëpitë e tyre. Në Kalkilya, ushtarët e IOF sulmuan qytetin Jayyus, në lindje të Qalqilya, dhe qëlluan me bomba zanore dhe bombola gazi lotsjellës afër hyrjes lindore të qytetit. Në Nablus, automjetet e IOF bastisën qytetin Madama, në jug të Nablus dhe ngritën një pikë kontrolli ushtarake në hyrje të saj. Ndërkohë, grupet e kolonëve vazhduan sulmet e tyre kundër automjeteve palestineze që kalonin nga pika e kontrollit Hawara, në jug të Nablus.

Në Ramallah, ushtarët e IOF sulmuan qytetin Birzeit dhe arrestuan Amr Bairat pasi bastisën dhe kontrolluan shtëpinë e tij dhe ndërhynë në përmbajtjen e saj. Në al-Khalil, IOF hyri në qytetin Beit Ummar, në veri të al-Khalil, dhe vendosi automjetet e tyre në rrugët e qytetit.

Ushtarët e IOF fillojnë fushatat e kërkimit dhe arrestimit të përditshëm në Bregun Perëndimor gjatë të cilave ata bastisin shtëpitë, shkatërrojnë pronat dhe terrorizojnë banorët, veçanërisht gratë dhe fëmijët.Burimi : The PIC