Vrasja e civilëve të Jemenit nga SH.B.A. për të mbajtur prodhuesit e armëve

Publikuar në Dhj. 13, 2020, 9:33 a.m.

SH.B.A. po vret civilët jemenas në mënyrë që të mbajë prodhimin në korporatat e saj kryesore të prodhimit të armëve, të ulë nivelin e saj të papunësisë, të paguajë borxhet e saj dhe të çojë përpara komplotet e regjimit izraelit në rajon, tha një anëtar i Jemenit, nga Këshilli i Lartë Politik.

“Jemenasit po vriten çdo ditë nga koalicioni i agresionit SH.B.A.-Saudite-Emirate dhe aleatët e tyre. Ata zgjohen nën tingujt e shpërthimeve të bombave të bëra nga SH.B.A., u nënshtrohen gazrave toksikë, dëshmojnë pasojat e vrasjeve masive dhe kujtojnë gratë, fëmijët dhe të moshuarit që vdesin si rezultat, "rrjeti televiziv al-Masirah citoi Mohammed Ali al Duke thënë Houthi në një cicërimë.

Ai shtoi, "Kjo dëshmon faktin se SHBA nuk është thjesht një burim shqetësimi, por më tepër fajtori kryesor prapa vrasjes masive të njerëzve të Jemenit."

Komentet  erdhën disa ditë pasi Shtetet e Bashkuara caktuan lëvizjen Ansamullah Houthi të Jemenit së bashku me disa grupe të tjera si "Subjekte të Shqetësimit të Veçantë" sipas të ashtuquajturit Akti Ndërkombëtar i Lirisë Fetare Frank R. Wolf i 2016

Veçmas, Houthi tha se zyrtarët amerikanë i kishin dërguar një mesazh sekret Sana’a, duke pretenduar se vendosja e paqes dhe stabilitetit në Jemen qëndronte në duart e SHBA, në vend të Arabisë Saudite.

"Amerikanët, përmes ndërmjetësve, kanë transmetuar mesazhin se nuk do të ketë paqe nëse nuk japin pëlqimin e tyre dhe kënaqësia e Arabisë Saudite nuk merret parasysh fare," shkroi zyrtari i lartë i Jemenit në një cicërimë botuar nën Hashtag arabisht "SHBA është vrasësi i popullit jemenas".

Në një cicërimë tjetër me të njëjtin hashtag, Houthi shkruajti se ish-ambasadori amerikan në Jemen Matthew Tueller kishte kërcënuar me një zhvlerësim të mprehtë të rialit jemenas ndaj monedhave kryesore botërore, duke shtuar se shpjegonte pse Uashingtoni u quajt eleminuesi i kombit jemenas.

Ai vazhdoi duke thënë se administrata e Presidentit të SHBA Donald Trump vendosi në Mars të ndalojë dërgesat e ndihmave në Jemen ashtu siç kishin bërë më parë Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

“Masa bie ndesh me të drejtën ndërkombëtare. Ata janë plotësisht përgjegjës për sigurimin e ndihmës, pasi ata kanë rrethuar dhe sulmuar shtetin sovran dhe të pavarur të Jemenit pa ndonjë justifikim, "vuri në dukje Houthi, raportoi Press TV.

Arabia Saudite dhe një numër i aleatëve të saj rajonalë filluan luftën ndaj Jemenit në Mars 2015, me qëllimin për të sjellë qeverinë e ish presidentit Abd Rabbuh Mansur Hadi përsëri në pushtet dhe shkatërrimin e lëvizjes popullore Ansarullah.

“Masa bie ndesh me të drejtën ndërkombëtare. Ata janë plotësisht përgjegjës për sigurimin e ndihmës, pasi ata kanë rrethuar dhe sulmuar shtetin sovran dhe të pavarur të Jemenit pa ndonjë justifikim, "vuri në dukje Houthi.

Arabia Saudite dhe një numër i aleatëve të saj rajonalë filluan luftën ndaj Jemenit në Mars 2015, me qëllimin për të sjellë qeverinë e ish presidentit Abd Rabbuh Mansur Hadi përsëri në pushtet dhe shkatërrimin e lëvizjes popullore Ansarullah.

Në fillim të këtij muaji, Zyra e OKB për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) ofroi numrin marramendës të vdekjeve prej 233,000 nga lufta e udhëhequr nga Sauditi ndaj Jemenit.

Lëvizja Houthi Ansarullah, e mbështetur nga forcat e armatosura, ka mbrojtur Jemenin kundër aleancës së udhëhequr nga Sauditët, duke parandaluar agresorët që të përmbushin objektivat e luftës mizore.



Burimi : IQNA