Jemeni nis sulmin me dronë mbi pozicionet e koalicionit të udhëhequr nga Sauditët

Publikuar në Dhj. 13, 2020, 8:43 a.m.

Ushtria jemenase, e mbështetur nga komitetet popullore, nisi një sulm të freskët me dron kundër pozicioneve të koalicionit të udhëhequr nga Sauditet, lufta e të cilit ndaj lëvizjes Ansarullah të Jemenit ka vrarë mijëra civilë që nga viti 2015.

Zëdhënësi i koalicionit të udhëhequr nga Sauditi, Turki al-Maliki, konfirmoi sulmin me dron, por pretendoi se forcat e koalicionit kanë arritur të kapin mjetin ajror pa pilot.

Gazeta e Al-Khaleej e Emirateve të Bashkuara Arabe citoi Maliki të thoshte se sulmi me dron ishte nisur kundër rajoneve jugore të Arabisë Saudite, njoftoi Press TV.

Forcat Houthi Ansarullah të Jemenit kishin shënjestruar pozicionet Saudite me tre dronë javën e kaluar. Riad pretendon se i ka qëlluar të gjithë.

Me intensifikimin e sulmeve të koalicionit kundër zonave civile të Jemenit, komitetet popullore dhe ushtria jemenase kanë rifilluar sulmet e tyre penguese dhe mbrojtëse thellë brenda territoreve saudite në ditët e fundit.

Në fund të nëntorit, ushtria jemenase nisi një sulm me raketa kundër kampit të koalicionit të udhëhequr nga Sauditi, Camp Tadawain në Ma’rib të Jemenit, duke vrarë të paktën tetë forca saudite.

Pas sulmit, Zëdhënësi i Gjeneral Brigadier i Forcave të Armatosura të Jemenit Yahya Saree paralajmëroi se operacione të tilla kundër pozicioneve të koalicionit do të vazhdojnë për sa kohë që vazhdon agresioni saudit dhe rrethimi i Jemenit.

Ai gjithashtu vuri në dukje se forcat jemenase po vëzhgojnë dhe kontrollojnë lëvizjet e armikut dhe do t'i shënjestrojnë ata kudo që të jenë.

Mbështetur ushtarakisht nga SH.B.A., Britania e Madhe dhe disa vende të tjera perëndimore, Arabia Saudite dhe një numër i aleatëve të saj rajonalë filluan luftën shkatërruese ndaj Jemenit në Mars 2015 për të shtypur një kryengritje popullore që kishte përmbysur një regjim miqësor me Riadin.

Projekti i Vendndodhjes së Konflikteve të Armatosura dhe të Dhënave të Ngjarjeve (ACLED) me bazë në Sh.B.A vlerëson se lufta ka marrë më shumë se 100,000 jetë në Jemen.

Gati 3500 fëmijë janë vrarë në Jemen që nga viti 2015, thotë Qendra e të Drejtave të Njeriut në Jemen.

Ai thotë se rreth 5,500,000 fëmijë jemenas janë gjithashtu në rrezik të kapjes së sëmundjeve për shkak të kequshqyerjes dhe mungesës së shërbimeve shëndetësore.

Në fund të vitit të kaluar, ministria e shëndetit e Jemenit paralajmëroi se rreth tre milion fëmijë nën moshën pesë vuanin nga kequshqyerja, 400,000 prej të cilëve vuanin nga kequshqyerja e rëndë dhe ishin në rrezik të vdekjes çdo dhjetë minuta nëse nuk merrnin kujdesin e duhur mjekësor.Burimi : IQNA