Presidenti: Vrasja e Shkencëtarit iranian të mos mbetet pa përgjigje

Publikuar në Dhj. 1, 2020, 9:47 p.m.

Vrasja e shkencëtarit bërthamor Iranian, Muhsen Fakhrizadeh nuk do të mbetet pa përgjigje, paralajmëroi Presidenti Hassan Rouhani, duke shtuar se Irani, megjithatë, nuk do të bllokohej nga regjimi Sionist.

Duke folur në një takim të shtunën në Selinë Kombëtare të Luftës Kunder  Coronavirusit, Rouhani i dha nderime shkencëtarit dhe studiuesit të ndjerë iranian, Fakhrizadeh, për kontributin e tij në zhvillimin e provave të brendshme për COVID-19 në dy muajt e fundit.

Populli iranian është aq i guximshëm dhe i zellshëm sa nuk do të lejojë që krimi të mbetet pa përgjigje, shtoi presidenti, duke premtuar një përgjigje ndaj vrasjes "në kohën e duhur".

Ai gjithashtu tha se Irani është shumë i zgjuar dhe nuk do të rrëmbehet nga komplotet sioniste.

Irani është i vetëdijshëm për qëllimet e armikut dhe nuk do t'i lejojë ata të arrijnë objektivat e tyre të këqij, shtoi Rouhani.

Vrasja e shkencëtarit iranian zbulon se armiqtë janë duke përjetuar javë stresuese, janë të vetëdijshëm se situata globale po ndryshon dhe po përpiqen të shfrytëzojnë këto ditë për të krijuar kushte të paqëndrueshme në rajon, përfundoi presidenti.

Fakhrizadeh u vra nga persona të armatosur të panjohur në një qytet të vogël në lindje të Teheranit të premten në mbrëmje.

Pasi mori plagë nga një shpërthim makine dhe plumbash, Fakhrizadeh u dërgua në spital me një helikopter, por u nënshtrua plagëve disa orë më vonë.Burimi : Tasnim News Agency