Ministri i Jashtem, Zarif dënon vrasjen e shkencëtarit iranian, thotë se Izraeli ka shumë të ngjarë të përfshihet

Publikuar në Dhj. 1, 2020, 9:43 p.m.

Ministri i Jashtëm iranian Muhammad Xhavad Zarif dënoi  një sulm terrorist pranë kryeqytetit Teheran në të cilin u vra një shkencëtar i vjetër.

Fizikanti i shquar iranian Muhsen Fakhrizadeh u vra në sulmin terrorist. Ai u vu në shënjestër të premten në një sulm shumëplanësh që përfshinte të paktën një shpërthim dhe zjarr  nga një numër sulmuesish në qytetin Absard të Qarkut Damavand, Provinca e Teheranit.

Zyra e mediave e Ministrisë së Mbrojtjes së Iranit tha se Fakhrizadeh, i cili kryesoi Organizatën e Inovacionit dhe Kërkimit Mbrojtës të Ministrisë (SPND), "u plagos rëndë gjatë përplasjeve midis ekipit të tij të sigurisë dhe terroristëve dhe u transferua në spital", ku ai iu nënshtrua plagëve te tij.

Në një deklaratë, Zarif dënoi sulmin terrorist, duke thënë se kishte "indikacione serioze" të rolit të regjimit Izraelit në atentat.

Diplomati i lartë iranian i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar, veçanërisht Bashkimit Evropian, që "t'i japin fund standardeve të tyre të dyfishta të turpshme dhe të dënojnë këtë akt të terrorit shtetëror".Burimi : IQNA