Hamas: Mbështetja e Trumpit për Izraelin nuk i bëri dobi në zgjedhje

Publikuar në Nën. 12, 2020, 3:27 a.m.

Zyrtari i lartë i Hamasit, Mousa Abu Marzook, tha se masat e marra nga Presidenti i SHBA Donald Trump në mbështetje të regjimit Sionist të Izraelit dështuan ta ndihmojnë atë në zgjedhjet e SHBA.

Në një postim në llogarinë e tij në Twitter, Abu Marzook tha se mbështetja e Trump për Izraelin nuk i bëri dobi.

Për të gjitha lëvizjet dhe armiqësitë e tij kundër popullit  palestinez (për të qetësuar lobet izraelite), përfshirë zhvendosjen e ambasadës amerikane në Jerusalem al-Kuds, mbështetjen për ndërtimin e vendbanimeve në tokat e okupuara Palestineze dhe përpjekjet për të shkelur të drejtat e refugjatëve palestinezë, Trump do të jetë zhdukur, tha ai.

Abu Marzouk nënvizoi më tej se palestinezët do të vazhdojnë luftën e tyre kundër pushtimit në mënyrë që të gjitha tokat palestineze të çlirohen dhe refugjatët të kthehen në shtëpi.

Të shtunën dhe pas katër ditësh pasigurie mbi rezultatet e zgjedhjeve në SHBA, kandidati demokrat Joe Biden përfundimisht kapërceu 270 votat elektorale që i duheshin për të larguar Trumpin, i cili kishte shprehur besimin se do të siguronte një mandat të dytë.

Ndërsa shenjat e fitores së Biden po bëheshin më të qarta, Trumpi  përsëriti me forcë pretendimet e tij për mashtrim elektoral dhe u zotua të detyronte një rinumërim në disa shtete të ritëm. Pasi gara u thirr nga organizata të shumta të lajmeve, Trumpi  lëshoi ​​një deklaratë duke pretenduar se zgjedhjet ishin "larg nga e mbaruara" dhe u zotua t'i çojë ato në gjykata, por analistët thonë se ai ka shumë pak shanse për të ndryshuar rezultatin e votimit.Burimi : IQNA